Akıbet an veri… HDP’li Semra Güzel’in tutuklanmasına ait hakimlik kararına ulaşıldı

HDP Diyarbakır Milletvekili Semra Adamakıllı’in tutuklanmasına ilişik hakimlik kararında, “şüphelinin kamu aramalara rağmen bulunamaması üzerine karşı yakalama kararı çıkarılmış ve bu karara güvenerek ifadesinin münfail olmasıyla, eylemin çakılı görülmesi halinde alması beklenen ukubet miktarı bile dikkate alındığında cızlam şüphesi bulunduğu anlaşıldığından tutuklamanın ölçülü olduğu” belirtildi.

İstanbul Terörle Uğraş Büro Müdürlüğü ile Milli İstihbarat Teşkilatının kuma çalışmasıyla, Silivri’deki ayrımsız tatil tesisinde yakalanan Iyicene, emniyetteki işlemlerinin ardından gönderme edildiği İstanbul Adliyesinde, Ses ve Görüntü Enformatik Sistemi (SEGBİS) yoluyla bağlandığı Ankara 3. Hazar Ceza Hakimliğince tutuklandı.

Güzelce, hakimlik ifadesinde suçlamaları akseptans etmediğini söyledi.

İfadesinde, usa vurma sürecini tamamen siyasi tıpkısı proses adına değerlendirdiğini sav eden Güzelce, “Benzeri hizip fotoğrafların da zarfında bulunduğu meçhul tanık beyanlarıyla içi doldurulmaya çalışılmış tıpkı sormaca yürütülmüştür. Bu fotoğraflara ilgilendiren benzeri biricik ego yargılanmıyorum. Sair yargılananlar tutuklanmadan yargılanmaktadırlar. Bugün benim üzerimden yargılanan HDP’dir. Tıpkı seçme propagandası yerine değerlendiriyorum.” dedi.

Beraatla sonuçlanan benzeri kararlar olduğunu savunan Güzelce, ifadesinde erkin bırakılmayı istediğini kaydetti.

Hakimlik kararında, ibret Güzel aleyhine beyanlar, HTS kayıtları, baz bilgileri, terör örgütü mensuplarıyla birlikte sözde askeri yetişek alanında fariğ fotoğrafların bulunması ve kamu dosya kapsamında şüphelinin suçu işlediğine dayalı sağlam yanlışlık şüphesinin bulunduğu ve delillerin henüz tamam olarak toplanmadığı belirtildi.

Kararda, “şüphelinin tamam aramalara karşın bulunamaması konusunda için yakalama kararı matrut ve bu karara güvenerek ifadesinin alınmış olmasıyla, eylemin sabit görülmesi halinde alması muhtemel ukubet miktarı de dikkate alındığında cızlam şüphesi bulunduğu anlaşıldığından tutuklamanın ölçülü olduğu” kaydedildi.

Share: