Elazığ’da 345 personelin katıldığı sarsıntı ve ateş tatbikatı içki kesti

Elazığ’ın Sivrice ilçesinde 6 ilin katıldığı deprem tatbikatında, binadan göle, gerileme altından araçta sıkışmaya bir nice alanda mahdut kalanlar gerçeği aratmayan tatbikatla kurtarıldı.

Elazığ’dahi İçişleri Bakanlığı projesi çerçevesinde AFAD Başkanlığı öncülüğünde Sivrice ilçesi Barış Gölü kenarında yer sarsıntısı ve hararet tatbikatı yapıldı. Tatbikata Elazığ, Malatya, Diyarbakır, Tunceli, Bingöl ve Adıyaman’dan 345 personel katıldı. Senaryo gereği yaşanan 6.2’lik sarsıntı ve cuşiş tatbikatına mevrut AFAD ekipleri, kontrol, istirdat çalışması yaptı. Arkası Sıra fenomen adına gönderme edilen UMKE ekipleri yaralıları kriz altından çıkardı. Bu esnada bozgun altında kalan vatandaşların bulunması amacıyla kokuya duygun uyanık kontrol kurtarma köpeği bölgede taharri yaptı. Çatı içerisinde kalan tıpkı vatandaş ise AFAD ekipleri aracılığıyla halat yardımıyla kurtarılırken, suda boğulan tıpkısı can ise İl Emniyet Müdürlüğü dalgıç ekipleri marifetiyle bulunduğu yerden kurtarılarak ilişkin birimlere teyit edildi. 345 personelin katıldığı sarsıntı ve hararet tatbikatı gerçeği aratmadı.

Elazığ’üstelik AFAD Başkanlığınca planlanan lehçe yer sarsıntısı afet tatbikatını gerçekleştirdiklerini tamlayan Elazığ Valisi Dr. Ömer Toraman, “İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu’nun talimatıyla 2022 yılı Afet tatbikat yılı adına zar edildi. Bu çerçevede yılbaşından bugüne kadar ülkemizin ayrı ayrı illeri ve bölgelerinde deprem tatbikatları gerçekleştirildi. Zaman de Elazığ’birlikte bölgesel yer sarsıntısı tatbikatını gerçekleştirmiş bulunuyoruz. Yıl sonuna kadar tatbikatlarımız devam edecek. Ayrı Ayrı laf başlıkları altında yer sarsıntısı veya benzeri afetleri müteakiben bulunan imkan ve kabiliyetlerimizi sınav etmiş olacağız. Bu çerçevede iklim düzeyinde, bölge düzeyinde ve ulusal düzeyde tatbikatlarla bu pratiğimizi geliştirmeye gayret gösteriyoruz. Gelişigüzel ne büyüklüğünde Elazığ 2020 yılında son dönemde kaydedilen arz şişman depremlerden aynı tanesini muammer il kendisine bu tecrübeye halen hareketli tıpkı şekilde ehil durumda. Ancak tekrar dahi ülkemiz değme nev afetlere maruz kalabilecek tıpkısı coğrafi özelliklere erbap. O yüzden temas türlü afete cebin tekrar yine bulunan yapımızı, kabiliyetimizi ve pratiğimizi geliştirmemiz gerekiyor. Bölgesel bir tatbikat gerçekleştirdik. Elazığ’ın öz kurumsal kapasitesinin ötesinde evcil imkanları aştığı için AFAD Başkanlığındaki eş güdüm merkezinin talimatıyla Diyarbakır’dan, Bingöl’den Tunceli’den Malatya’dan ve Adıyaman’dan dahi ilişkin ekiplerimiz bizlere destek verdiler. Onlar da yaklaşık 3 gündür burada sahadalar. Bütün ekiplerimize teşekkür ediyoruz” dedi.

Hareket ve coşkunluk tatbikatına, Ilbay Dr. Ömer Toraman’ın yanı sıra Belediye Reisi Delimsirek Şerifoğulları, İl AFAD Müdürü Osman Pıhtılı, İl Afiyet Müdürü Prof. Dr. Cahit Çelik, İl Itimat Müdürü Şevket Hâkim, İl Cingöz Komutanı Albay Garaz Evren, gurur müdürleri ve STK temsilcileri katıldı. – ELAZIĞShare: