Ağrı’da 60 bin tonla rekor tahıl rekoltesi bekleniyor

Dert’birlikte sabık yıl kuraklıktan hırçın etkilenen ve bu yıl yağışlarla verimin arttığı tarlalarda hasat yapan çiftçilerin elde ettikleri arpa ve buğdayları feda etmek amacıyla getirdiği Yer Mahsulleri Ofisi (TMO) Balkı Ajans Amirliğinde deniz yaşanıyor.

Verimli topraklara topluluk kentte özellikle yer alanlardaki binlerce dönümlük arazilerde arpa ve buğdayın yetiştirildiği tarlalarda rüşvet buğday üzere tahıl hasat döneminin sonuna yaklaşılıyor.

Sabık sene canlı olan yağışsızlık zımnında tarımsal üretimde maksut verimin olmadığı ilde bu sene alelhusus ilkbaharda düşen yağışlar hububat verimini artırıp çiftçileri sevindirdi.

Hem büyüklük desteği hem de mütezayit verimle yüzü gülen çiftçiler, tarlalarından elde ettikleri rüşvet ve buğdayları TMO Ajans Amirliği Kurum Merkezine getirmeye başladı.

SELIM Fırka Dert Saylav Ekrem Çelebi, ürünlerini alaşağı etmek amacıyla getiren çiftçilerin yoğunluk oluşturduğu merkezi mülakat ederek çiftçilerle kardeşçe etti.

Çelebi, AA muhabirine, Balkı’dahi bu yıl tamlık tarım ürünlerinde verimin arttığını söyledi.

İlde verim hava tarihinin uzatıldığını belirten ve bundan muhit Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkürname fail Çelebi, “Bu yıl 60 bin tonun üzerine hububat bekliyoruz. Günce 700-800 titrem verim toplanıyor.” dedi.

Çelebi, “İl bazında bu yıl Türkiye tarihindeki yer bereketli mahsulü alıyoruz. Bu, ilimiz için çok iri benzeri dirimlik kaynağıdır. İnşallah önümüzdeki seneler da hakeza bol evet. İlimizde en aşkın buğday daha sonradan rüşvet üretiliyor. TMO, eylül ayının sonuna kadar verim matlup.” diyerek konuştu.

TMO Ajans Amiri Çevrimli Atmaca ise tahıl alımı zımnında güç çalışma sezonu geçirdiklerini anlattı.

Çiftçilere arkalamak amacıyla ellerinden geleni yaptıklarını ifade fail Delice, şunları kaydetti:

“Geçen yıl yöremizin yağışsız geçmesi dolayısıyla on paralık hububat alamadık. Ayrımsız zamanda besicilerimize bindi gayeli Ukrayna ve Rusya’dan oluşmak amacıyla Trabzon Limanı’ndan aksiyon yerimize 30 bin ton arpa gelmiş ve besicilerimize dağıtılmıştı. Bu yıl yağışlı olması dolayısıyla el genelinde gür benzeri mahsul var. Günce 700 tonun üzerinde gelgel gerçekleştiriyoruz. Şu asıl kadar 15 binin üzerinde gurur yaptık. Ilkgüz ayının sonuna kadar dahi cemi randevularımız doludur. 2001 yılında 31 bin ton, 2009’bile birlikte 19 bin titrem tahıl almıştık. Balkı tarihinde sunu yüksek üçüncü rekolte dönemi oluyor. TMO Veca Ajans Amirliği 1955 yılında müesses ve o tarihten bu yana sunma efdal çekicilik seyrini gerçekleştiriyoruz.”

Çiftçilerden Abdulkadir Durmuş üstelik hem büyüklük desteği hem üstelik sunturlu yağışların etkisiyle bu yıl 45 ton buğday ürettiğini söyledi.

Share: