Adana’da yapımı devam eden inşaatlar durduruldu

Adana’üstelik yapımı bitmeme eden inşaatlar durduruldu

ADANA Maşrık Akdeniz İnşaat Müteahhit Birlikleri Federasyonu Genel Başkanı Mustafa Karslıoğlu, yer sarsıntısı dolayısıyla il kararıyla yapımı bitmeme eden inşaatların gelecekte güçlük yaşanmaması amacıyla durdurulduğunu kolonlardan yaşıt alınacağını daha sonradan yeniden inşaatın başlayacağını söyledi.

Adana’da, Kahramanmaraş merkezli iki depremin yaşandığı 6 Küçük Ay Pazartesi gününden evvel başlatılan ve yapımı süren inşaat çalışmaları durduruldu. Adana Valiliği’nden yapılan izah şöyle: “06.02.2023 tarihinden evvel inşasına başlanmış fakat yapımı elan tamamlanmamış inşaatların yapımı durdurulacaktır. İlgili kurumlara gönderdiğimiz resmi yazıda açıklandığı için; bu inşaatlarla ilgilendiren yerine, işyar maharet heyet aracılığıyla hazırlanan raporun ilgilendiren idarece değerlendirilmesinden sonraları akla yatkın olduğuna değişmeyen verilenlerin faaliyetlerine izin verilecektir.”

Maşrık Akdeniz İnşaat Yüklenici Birlikleri Federasyonu Genel Başkanı Mustafa Karslıoğlu, alınan bu kararın akıllıca olduğunu belirterek, “Kolonlarda ezik birlikte olsa itidalli hasarlıya geçebiliyor. Müteahhit ya bile personelleri o kolonları sıvama yaparak hasarsız duruma getirebilir. Zımnında bu garip yapıların hem demir röntgeninin çekilmesi hem bile karot alınarak hasar boyutunun ölçülmesi gerekiyor. Diyelim ki rastgele molekül yok, buraya betonu döktüler ve o tam 6 şiddetinde bir yer sarsıntısı oldu, bunun vebali nazik. Biz üyelerimize diyoruz kim, buralar göçük kriz alanı ve müteahhitler sorgulanıyor. Enkazdan çıkmayan canlarımız var. İçimiz yanarken şüphesiz kerki sallıyor ve beton döküyorsun. Oran büyüklerimiz tevkif kararı alınca görüngü yerini bulmuş oldu” diye konuştu.

Karslıoğlu şöyle bitmeme etti: “Icraat sonrasında raporlar alınacak ve izinli kurum olur devam edebilir derse o yapım devam edecek. Bu tez bozukluk, cenaze beklerken inşaat bitmeme ölçü mi. Şuan değme inşaatı tabut yerine görüyor vatandaş. Mukteza müdahaleyi ihtişam yapmıştır ve mecmu Türkiye’bile hakeza olmalıdır.”

Emlakçı Ahmet Muhammet Deran ise alınan karında vatandaşların fert güvenliği amacıyla durumunda olduğunu söyledi.

Share: