Adana’da Pembekurtla savaş

Adana İl Ekincilik ve Orman Müdürü Muhammet Uca Tekin, Pembekurtla mücadelede tarlada kalan cehre saplarının kaldırılmasının ehemmiyet taşıdığını söyledi.

Türkiye’deki cehre ekim alanlarında gözlemlenen sunu önemli cehre zararlılarından biri olan Pembekurt’a karşı 2023 yılında yapılacak icraat, düzenlenen ‘Pembekurt Eylem Planı’ toplantısında ele makbuz. Toplantıda Tarım ve Orman Bakanlığı’nın yıpranmamış tıpkısı Pembekurt Yönetmeliği hazırlığında olduğu belirtilerek, özellikle ayrımsız sene öncesinden mütezayit pamuk sapı üzere kalıntıların bakir zaman öncesinde tamamen imha edilmesiyle mücadelede başarının arttığı vurgulandı.

Toplantının açılışında konuşan İl Ekincilik ve Orman Müdürü Muhammet Uca Uğurlu, Pembekurt zararlısına cebin kültürel mücadelenin yöre plana çıktığını belirterek, “Tarlada mütezayit pamuk saplarının kaldırılması burada ehemmiyet bildirme ediyor. Pembekurt oylumlu tıpkısı karantina zararlısı. Mücadelesinde kültürel önlemler ve yasalı önlemler düz alıyor. Pembekurt zararlısına karşı istihsal sezonu sonrasında üretilen ürünlerin ve atılan olarak değerlendirilen nebat parçalarının ambarlama, çırçırlama ve pazarlama yerleri için, 5996 Az “Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu” ve Pembekurt Yönetmeliği doğrultusunda kül tedbirleri alıyoruz” dedi.

Toplantıda Adana Biyolojik Mücadele Araştırı Enstitüsünden Dr. Yeşim Delice Bulat, zararlının çoğalmasından mücadelesine büyüklüğünde yapılması gerekenleri anlattı. İl Ekincilik ve Orman Müdürlüğü Nebati Üretim ve Nebat Sağlığı Şubesinden Ekincilik Mühendisi Hatice Zer ve Ekincilik Mühendisi Güler Uçan dahi İl Müdürlüğü olarak yaptıkları çalışmalar karşı bilgelik verdi.

Zararlının bulunduğu yerden farklı alanlara yayılışını menetmek, dokuncalı ile deli dolu uğraş edebilmek amacıyla “Adana İli Pamukta Pembekurt Uğraş Gösteri Planı” hazırlandığı vurgulanarak, Pembekurt Yönetmeliğinde birlik paydaşlarca bitirilmesi müstelzim işlemlerin bitirilme tarihinin 31 Mart namına 1 Mart namına değiştirildiği, bu tarihe büyüklüğünde konunun parçalanmamış taraflarının yeni sezon öncesi yapması müstelzim aksiyon ve işlemleri 1 Mart 2023’e kadar bitirmesi gerektiği kaydedildi.

Toplantıya ülke başöğretmen yardımcıları, yazıhane müdürleri, teknik personeller ve üreticiler katıldı. – ADANA

Share: