Rize’nin akarsu ihtiyacını 50 yıl karşılayacak gölet düz yazı ediliyor

Rize’de sonuç dönemlerde yağışın az ve havaların sıcak olması dolayısıyla zaman zaman yaşanan içme suyu sıkıntısının, yapılacak mini göletle çözülmesi hedefleniyor.

Rize Belediyesi ile Devlet Akarsu İşlerince (DSİ) kentte 2 yıl evvel projelendirilen, Andon Vadisi üstünde yapılacak Akarsu Göleti Projesi çalışmalarına başlandı.

Belediye Başkanı Rahmi Pek, AA muhabirine, Rize’birlikte bu zamana büyüklüğünde aynı akmaz düşünülmediğini, ilin ilk defa tıpkısı gölete ehil olacağını söyledi.

Metanetli, bu sıkıntıyı fasletmek amacıyla kilolu ayrımsız mücadele verdiklerini belirterek, şunları kaydetti:

“DSİ Umumi Müdürlüğü ile yaptığımız çalışmayla Çağrankaya bölgesinde 45 metre üst yüksekliğinde akmaz yapıyoruz. Bizim 2 maaş kadar akarsu ihtiyacımızı oradan telafi edeceğiz. Rize’nin suyunun 50 almanak geleceğini garanti altına alacağı kabilinden abuhava değişikliğiyle bu arada olacak kuraklıklara birlikte tıpkı çözüm üretmiş olacak. Önümüzdeki senelerden itibaren suyla ilgilendiren bire bir sıkıntımız kalmayacak.”

Bunun tam olmadığına değinen Sağlam, “Bizim kent şebekesinde dokunaklı arızalar meydana geliyor. Bu arızların tıpkısı kısmı, belediyenin yöntem kendisine geçmiş yıllarda basınçlı su vermesinden da kaynaklanıyor. Basıncı ve arızaları daha birlikte azaltacak icraat yapacağız.” diye konuştu.

Güçlü, “Köylere bile son yıllarda su vermeye başladık. Köylere verilen sular birlikte kontrolsüz akıtılabiliyor. Şehir merkezinde bile çokça kontrolsüz sular olabiliyor. Bölgemizde meskende içilen arz bağan akarsu ücretini biz veriyoruz. Böyle olunca istihlak daha çok artıyor. Bu tıpkı israftır. Bizim akıttığımız çok akarsu, eksantrik benzeri komşumuzun su içememesine ve bulamamasına sebebiyet veriyor. Henüz hassasiyetli olmam lazım.” ifadelerini kullandı.

“Aynı ayda yağması gereken yağış çabucak yağabiliyor”

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Öğretim Üyesi, İklim Değişikliği ve Çevre Sorunları Uygulama ve Araştırı Merkezi Müdürü Doç. Dr. Ertuğrul Ağırbaş ise toptan iklim değişikliğine kapalı bir nice değişikler olduğunu söyledi.

Küresel ısınmanın bazı bölgelerde ayrımlı albeni olayları ve müfrit yağışları birlikte getirdiğini anlatan Ağırbaş, “Diğer taraftan kulaklıklara sebep olabiliyor. Yerey neminin azalmasına ve bitki örtüsünün değişmesine bozukluk olabiliyor.” dedi.

Ağırbaş, Karadeniz’in, anca görülse birlikte zengin akarsu kaynaklarına eş tıpkı bölge olmadığını dile getirerek, şöyle devam etti:

“Talih olarak da akarsu stresi çekici tıpkısı devlet konumundayız. adam başına düşen akarsu miktarı 1200 litrenin altına düşmüş durumda. Karadeniz üzerinde baktığımız antlaşma saha saha akarsu kesintileri oluyor. Bazı dere yataklarının kuruduğunu veya eski yıllarda olan debisinin giderek azaldığını görüyoruz. Eskimemiş yayımladığımız tıpkı çalışmada son 50 yıllık sıcaklık trendlerine baktığımız zaman çokça ağırbaşlı artışların olduğunu kaydettik. Bu yanında yerey neminin azalmasına ve kuraklığa bozukluk oluyor. Daha da önemlisi akarsu kaynaklarının imdi ulaşılamaz kuzuluk gelmesine, tükenmesine kere açıyor.”

İklim değişikliğine bağlı olarak fırtınaların görülme sıklığının arttığına bel eden Ağırbaş, şunları kaydetti:

“Nahiye kendisine baktığım zaman Türkiye’nin sunma fazla yağış olan ili Rize. Normalde tıpkısı ayda yağması gereken yağış, ayrımsız seferde, çabucak yağabiliyor. Buna mecbur olarak su taşkınları ve heyelan dahi olabiliyor. Göçü ve akarsu taşkınları anlamında haddinden fazla riskli bire bir bölgede yaşıyoruz. Katmerli yağmur ve albeni olaylarının ana nedeni birlikte iklim değişikliğine mecbur adına iklimlerde görülen tadilat. Olması müstelzim albeni olayları veya sıcaklıkların imdi o mevsimde görülmediğini ve farklı mevsimlere kaydığını görüyoruz. Bu dahi tamamen abuhava değişikliğinin etkileri.”

Share: