Adana’da kiralık evlere “sarsıntı” zammı: Hasar görmeyenler yüzde 50, müstakiller yüzde 100 arttı

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat’ta meydana gelen 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremde Adana’dahi 11 apartman yıkılırken, 148 apartmanda kilolu hasarlı olduğu amacıyla yıkım kararı verildi. Yaşanan depremin ardından aile fiyatlarında de çoğalma meydana geldi.

“5 BİN LİRALIK EVLER 10 BİN LİRAYA ÇIKTI”

Emlak Bürosu Ahmet Muhammet Deran, “Şuan bağımsız evlere alçak tıpkısı rabıt var. Depremden sonradan yavaş yahut mutedil hasarlı binalardan çekinen vatandaşlar şuan hür arayışına geçti. Hareket öncesinde 5 bin liralık kira değeri olan evler demin 7500 – 10 bin liralık arasında değişiyor. Özgür evlerde satılık kendisine yüzdelik yüzün üzerinde ayrımsız zam söz konusu” dedi.

“HASAR ALMAYAN DAİRELER YÜZDE 50 ZAMLANDI”

Apartmanlarda ise hasar durumuna göre fiyatların değiştiğine ilgi calip Deran, şunları kaydetti; “On Paralık hasar almamış tıpkısı apartman dairesi yüzde 25 ile 50 arasında zamlandı. Ancak aheste hasar almış daire fiyatları bile baya düştü. Örnek namına, depremden geçmiş 2 milyon liraya satılan tıpkısı yer hasarlı kuzuluk geldikten sonradan 1 milyon 250 bin liralık kabilinden fiyatlardan satıldı. Hasarsız olan yerlerde ise bilcümle tersi, 2 milyon olan düz şuan 2 milyon 400 bin lira kadar fiyatlardan satılıyor.”

Share: