Adana’da depremde yıkılan binaların zemininde “jeoteknik deney” yapılacak

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat’ta meydana mevrut depremlerde Adana’da 11 binanın yıkıldığı bölgede uzman ehlihibre heyeti yoluyla destek tetebbu testi kapsamında “jeoteknik tecrübe” yapılarak sarsıntı başarım analizi çıkarılacak.

Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçeleri merkezli, 11 ili etkileyen 7,7, ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerde kentteki Mete, Sami Koca, Ekim, Alpargün, Belük, Sinem, Hacim Yapı, Zeray, İhsan Küçümseme, Bağımsız Milletvekili ve Kubilay apartmanları yıkıldı.

Çok sayıda kişinin hayatını kaybettiği ve yaralandığı yıkımların ardından başlatılan çalışmalarda, Adana Cumhuriyet Başsavcılığı bünyesinde kurulan Hareket Soruşturma Bürosunca yer bilimi ve inşaat mühendisleri ile mimarlardan beceri ve akademik bilirkişi heyeti oluşturuldu.

Heyet, kentte yıkılan 11 binanın zemininde “jeoteknik deneyim” ile binaların deprem performans analizini çıkaracak.

Bu yöntemle araştırı makinası tarafından belirli tıpkısı derinlikten zemine “depreme benzer” curcunalı dalgası gönderilip yıkılan binaların zemininin yer sarsıntısı simultane pekâlâ bir tepki ürettiği ve medar sıkılığı ölçümlenecek.

Elde edilen belirgi ve veriler, incelenmek amacıyla Belde, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığından sertifikalı dayanak noktası ve kayaç laboratuvarına gönderilerek dijital referans değerlerine akıllıca olup olmadığı tayin edilecek.

Tüm bu işlemler kentte yıkılan 11 binanın mesnet sondaj raporunun güvenirliliğini artırmak amacıyla yapılacak.

İşlemlerin arkası sıra çalışmalarda elde edilen bilgiler tabir hazırlanması amacıyla bilirkişiye gönderilecek.

Soruşturma kapsamında 13 dirilik tutuklanmıştı

Öte yandan, Cumhuriyet Başsavcılığı bünyesinde kurulan Yer Sarsıntısı Sormaca Bürosu, kentte yıkılan binalardaki imal kusurlarıyla ilgilendiren soruşturmasını titizce yürütüyor.

Enkaz alanlarından taşınan molozların arasından değerli ve şahsi eşyaların ayrılmasına müteveccih amal üstelik cumhuriyet savcısı nezaretinde sürüyor.

Adana’da yıkılan binalara ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında 13 Şubat’ta 1, 14 Şubat’ta 5, 16 Şubat’ta 6, 17 Şubat’ta 1 tevessül etmek amacıyla 13 kaknem tutuklanmıştı.

Share: