83 yaşındaki çipo ustası 71 yıldır cazip elinden bırakmıyor

EMİR YUNUS BASMACI – Çorum’un Oğuzlar ilçesinde dallı güllü 83 yaşındaki demir ustası Kazım Keçik, ailesinden devraldığı asırlık atölyede 71 yıldır mesleğini icra ediyor.

İlkokul beşinci sınıfa geçtiği 1952 yılında, demirci babasının vefatı üzerine yine çipo ustası ağabeyi tarafından okuldan alınarak işlere arkalama etmesi amacıyla atölyeye götürülen Keçik, o günden bu yana mesleğini sürdürüyor.

İlerleyen yaşına karşın çekicini elinden bırakmayan Keçik, civar köylerden vatandaşların getirdiği balta, kazma, keser, gelberi üzere aletlerin tamirini yapıyor.

Mesleğin serencam temsilcileri ortada gösterilen Keçik, yüzyıllık atölyesinde demirciliği yaşatmaya çalışıyor.

İl Hars ve Turizm Müdürlüğünce Kazım Keçik’e “Sanatçı Tanıtım Kartı” çıkartılması ve Kültür ve Turizm Bakanlığının “Dallı Güllü İnsan Hazinesi” listesine alınması için emek yürütülüyor.

Üç bala ve sekiz torun sahibi Kazım Keçik, AA muhabirine, babasının Milli Mücadele’ye katıldığını, savaştan döndükten sonraları çipo atölyesinin kurulduğunu söyledi.

Demir atölyesinin babasına arkadaşlarınca yapılıp verildiğini anlatan Keçik, “Ego demirciliği bu dükkanda öğrendim ve aynı dükkanda devam ediyorum.” dedi.

Eskiden insanların kişmiri saban kullandığını, dolayısıyla çıpa ustasına çokça ihtiyaç duyulduğunu tamlayan Keçik, bundan sonra makine kullanımının arttığını, demircilik mesleğinin devrinin geçtiğini dile getirdi.

“Yaşımız birlikte geçti, gücümüz de kalmadı”

Vatandaşların değişik çıpa aletlerinin onarımını boşaltmak üzere atölyeyi çalıştırmayı sürdürdüğünü anlatan Keçik, şöyle bitmeme etti:

“Imdi bizim zamanımız geçti. Bura ağabeyimin dükkanı. O memat ettikten sonraları eş arkadaş geliyor. İnsan elinden gelen işi yapmazsa bunu Tanrı birlikte sorar, dostun da sorar. Onun üzere elimizden geldiği kadar çalışmaya, arkalama etmeye devam ediyoruz. Daima çalışamıyorum, imdi yenisini yapamıyorum. Yaşımız birlikte geçti, gücümüz bile kalmadı, vakit kaybetmeden tamiratını yapabiliyorum. Ahali emeğimizin karşılığında 3-5 kuruş alıyoruz.”

Sağlığı elverdikçe mesleğini devam etmek istediğinin altını çizen Keçik, bugüne büyüklüğünde birçok maharetli yetiştirdiğini fakat hiçbirinin hayatta olmadığını belirterek, “Eskiden burada 4 demirci vardı, kâffesi Hakk’ın rahmetine kavuştu. Bala 5 yaşında okula başlıyor, 25 yaşına kadar okuyor. Icazetname alıyor ama hisse senedi yok. Yıpranmamış yetişen olmayınca ne olacak? Ego gittikten bilahare dahi burası bitmiştir.” dedi.

Çarşı Mahallesi Muhtarı Ömer Enez birlikte Kazım Keçik’i tahminî 40 yıldır tanıdığını tabir ederek, “Sağ olsun, vatandaşı kırmıyor. bir tane kazma birlikte olsa işin düştüğünde dükkanını açıyor, bizlere havari oluyor. Kazım amca ve ailesi bu işi istekle yapıyordu. Hep işçiliklerinden memnundu.” diye niteleyerek konuştu.

Share: