Sonuç dakika haberi | Samsun’da aktif Ukraynalılar, Rusya’nın sivil yerleşme yerlerine saldırısına tepki gösterdi

Samsun’da ruhlu Ukraynalılar, Rusya’nın sivil yerleşim yerlerine saldırısına tepki gösterdi.

Karadeniz Ukraynalılar Derneği Başkanı Liudmyla Shymko, üyeleri ile Samsun’da kıvrak Ukraynalılar, Rusya’nın Ukrayna’ya füze saldırısına tepki ifşa etmek üzere Cumhuriyet Altını Meydanı’nda toplandı.

Grup, Ukrayna’daki şehirlerin isimlerinin bulunduğu pankartlar ile “Ukrayna’daki savaşı durduralım” bağlanmış dövizler açtı.

Ukraynalılar hesabına matbuat açıklamasını okuyan Svitlana Çetin, Rusya’nın 10 Ekim’da Ukrayna şehirlerine yaptığı füze saldırılarını kınadıklarını söyledi.

Çetin, “Ukrayna’nın barışçıl şehirlerine hep 84 düşman füzesi fırlatıldı. Bunlardan 43’ü Ukrayna’ya ait çekicilik defans sistemleriyle havada imha edildi. Rus füzesinin Kiev’in Shevchenkivskyi Mahallesi’ne çıkma etmesi sonucunda sunma az 19 sevimli hayatını kaybetti, 105 sivil yaralandı.” dedi.

Kiev’in merkezinin bombalanması sonucunda Filarmoni binası, Khanenko ve Shevchenko müzeleri ve Shevchenko Parkı’nın hasar gördüğünü belirten Güç, Ukrayna’nın bazı bölgelerinde cümbüş kesintisi ve akarsu temini problemlerinin başladığını kaydetti.

Kremlin’in sivilleri tasavvur aldığını tabir fail Çetince, şunları kaydetti:

“Ukrayna şehirlerine İran yapımı kamikaze dronlarla saldıran RF, Ukrayna’nın erke sitemini yok etmeye ve kaos ile ürkü yaymaya çalışıyor. bununla birlikte Kremlin sivilleri misyon alıyor. Bu tuhaf eylemlerle yıldırı devleti, Ukrayna ordusu adına sivillerle savaştığını gösteriyor. Kiev ve Ukrayna’nın değişik şehirlerine yönelik şuurlu füze saldırıları Kremlin’in yıldırı faaliyetlerinin sıradaki delilidir. Savaşma sahasında ağır zayiat veren Rusya barışsever insanlara ve sivil altyapı tesislerine yönelik sinsi yıldırı eylemlerine başvuruyor. Ukrayna’nın uluslararası ortaklarını, Ukrayna’nın sivillerini öldüren saldırgan Rusya’yı terör devleti namına tanımaya çağırıyoruz.”

Zor, Ukrayna’ya desteklerinden etraf Türkiye’ye dahi teşekkürname ettiklerini vurguladı.

Grup daha sonradan Ukraynaca şarkılar söyleyerek alandan ayrıldı.

Share: