29 Teşrinievvel Cumhuriyet Bayramı törenlerle kutlandı

Adana, Sazak, Hatay ve Osmaniye’bile 29 Ilk Teşrin Cumhuriyet Bayramı törenlerle kutlandı.

Adana’da Ilbay Süleyman Elban’ın, Valilik ilişik hizmet binasında bayram tebriklerini kabul etmesinin peşi sıra Garaz Mumcu Meydanı’nda merasim düzenlendi.

Programda Elban, 6. Kolordu ve Alay Malay Hususi Kuvvetler Komutan Yardımcısı Tuğgeneral Nihat Ergün ile Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, tören aracı üzerinden selamladıkları katılımcıların bayramını kutladı.

Elban, konuşmasında, milletin, gelişigüzel gün Cumhuriyeti geliştirmek üzere çaba gösterdiğini söyledi.

Şehitleri rahmetle, gazileri birlikte minnetle andığını tamlayan Elban, “Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ilkeleri ve Cumhuriyetin değerleri doğrultusunda, önümüzdeki ahit içerisinde da yılmadan, bıkmadan, usanmadan bu ülkenin gelişmesi, milletin yücelmesi ve devletin elan ateş parçası olması amacıyla elimizden mevrut değme şeyi yapacağımıza sizlerle beraber bayram veriyorum.” diye niteleyerek konuştu.

Ilbay Elban, konuşmasının ardından suret, koşma ve kâtiplik yarışmalarında dereceye giren öğrencilere hediyelerini verdi.

Halk oyunları gösterisinin sunulduğu program, geçit töreniyle akıbet buldu.

Sazak

Mersin Ağacı’de Kültür Merkezi’nde başlayan tebrik kartı programında, Vali Mürtefi Hamza Pehlivan tebrikleri akseptans etti.

Cumhuriyet Altını Meydanı’nda bitmeme eden programda Güreşçi, Akdeniz Havza ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Fuat Kesinti ile Büyükşehir Şehremini Vahap Seçer, merasim aracıyla gezdikleri meydandakilerin bayramını tebrik etti.

Pehlivan, Cumhuriyet Altını Bayramı’nı gururla kutladıklarını rapor ederek, “Devletimizin, milletimizin, Türkiye Cumhuriyetimizin ilelebet kalıcı kalması için bilcümle gelişigüzel çalışacağız, mesai ortaya koyacağız, alın teri dökeceğiz.” diye konuştu.

Törende İl Açıkgöz Komutanlığı bünyesindeki komando er birliği tüfekleriyle eylem yaptı, zeybek oynadı.

Hatay

Hatay’da Vali Rahmi Doğan’ın makamında tebrikleri kabul etmesiyle başlayan izlence, Sıra Caddesi’ndeki törenle devam etti.

Doğan, Büyükşehir Şehremini Lütfü Çekişme ve Garnizon Komutanı Albay Tarık Kilolu, merasim uzlaştırıcı üzerinden vatandaşları selamladı ve bayramlarını kutladı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının peşi sıra meşveret fail Ilbay Doğan, Cumhuriyet Bayramı’nı kutlamanın gururunu ve coşkusunu yaşadıklarını dile getirdi.

Doğan, Cumhuriyetin, milletin gerçekleştirdiği genişlik büyük atılımlardan birisi olduğunu belirterek, “Cumhuriyetimiz, bilimde, eğitimde, kültürde, sanatta, ekonomide, toplumsal yaşamda ve askeri alanda var olan bilcümle kazanımlarımızın ve değerlerimizin, çağcıl uygarlık düzeyine erişmek adına attığımız temas adımın, aldığımız seçkin yolun kesinleşmiş güvencesi olmuştur. Milletimizin birliğini, dirliğini bozmak isteyenler hiçbir antlaşma amaçlarını gerçekleştiremeyeceklerdir.” ifadelerini kullandı.

Öğrencilerin koşuk okuduğu, umum oyunları ekiplerinin birlikte eylem sunduğu kutlama programı, geçit töreniyle sona erdi.

Osmaniye

Osmaniye’üstelik Mehabet Bahçeli Bulvarı’nda düzenlenen törende Ilbay Erdinç Yılmaz ve Belediye Reisi Kıymetiharbiye Kara, katılımcıların bayramını tebrik kartı etti.

Yılmaz’ın, günün mazmun ve önemine ilişkin konuşmasının arkası sıra İl Güllabi Komutanlığı ekipleri ve Osmaniye Belediyesi mehter takımı gösteri yaptı, öğrenciler koşuk okudu.

Kutlama, geçit töreniyle akıbet buldu.

Share: