17 Ağustos Marmara Depremi’nin 23’üncü yılında 44 ailenin kabusu sona erdi

Büyükçekmece’birlikte 17 Ağustos Marmara Depremi’nin 23’üncü yılında 44 hasarlı konutun yıkımı gerçekleştirildi.

Yaklaşan İstanbul depremi öncesinde, ilçedeki riskli ve hasarlı binaları kentsel transformasyon projesi çerçevesinde yenileyen Büyükçekmece Belediyesi, 17 Ağustos Marmara Depremi’nin 23’üncü yılında Atatürk Mahallesinde 44 hasarlı konutu yıktı.

“Hareket yıkmadan biz yıkıyoruz”

Yıkım çalışmalarını maharet ekibi ile gelişigüzel yerinde inceleyen Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün, “Zaman 17 Ağustos 1999 depremini yaşamış tıpkı şehremaneti başkanıyım. 17 Ağustos gecenin saat 03.00 sıralarında henüz Büyükçekmece olduğu üzere yazlık kesim henüz yatmamıştık. Dayanılmaz ayrımsız sarsıntıyla kendimizi sokağa attık. O günden bu güne Büyükçekmece’deki deprem hazırlığımızı devam ettiriyoruz. Çünkü depremin azgın yüzünü aşağılık yaştan beri muammer bire bir şehremaneti başkanıyım. Yaz, kış demeden hele Büyükçekmece sayfiye bölgesi olduğu için literatür inşaat yasağı var. Katabolizma yasağı var. Tek açıklık vermeden yaz süresince depremin yıkacağı binaları tığ yıkmaya bitmeme ediyoruz. Depremde yıkılacak, ihtimal dahi altında onlarca insanın canının gideceği binalara asla derbent vermiyoruz. Depremin yıkacağını, canların yok olacağını biliyoruz. Bu nedenle sarsıntı yıkmadan tığ yıkıyoruz. Yıkıyoruz ve bunları yapıyoruz. Karşımızda görüyorsunuz. Bugün de 17 Ağustos Çarşamba. Değiştirmeden yıkımlara devam ediyoruz. Vatandaşımızın canını, malını destek olmak üzere layenkati Büyükçekmece’dahi sarsıntı hazırlığımızı devam ettirip sonuna büyüklüğünde bu işin takipçisi olacağız. Zira yüzde 75’ini bitirdik. Yüzdelik 25’lik hizip kaldı. Büyükçekmece, 1999 17 Ağustos’tan çabukça sonradan işine koyuldu. Can ve servet kaybını tenkis etmek için, sıfırlamak amacıyla yıkılacak durumdaki binaları oluş bulacak İstanbul depreminde yıkılacak binaları yıkıp yenilemeye devam ediyor. Arkamızdaki binalar 44 daireden oluşuyor. Yıkmaya devam ediyoruz” dedi.

“Tepecik ve Kumburgaz planları bitince Büyükçekmece’bile fert ve dünyalık emniyeti itibarıyla tedbirlerimizi zirve noktaya çıkarmış olacağız”

Büyükçekmece’birlikte sunu balaban tehlikenin Kumburgaz ve Tepecik bölgesinde olduğunu vurgulayan Komutan Akgün, konuşmasına şöyle devam etti: “Büyükçekmece’de Kumburgaz sahilleri balaban hırs sunu ediyor. Buradaki bayındırlık planlarının tıpkı dakika önceki Büyükşehir Meclisi’nden çıkmasını bekliyoruz. Aynı dahi Tepecik bölgemiz var. Ora az buçuk henüz güvenli amma orada çok miktarda yenilenmesi müstelzim yapı olduğu üzere Tepecik ve Kumburgaz planlarımız bittiği takdirde Büyükçekmece’dahi duygusal ve mülk emniyeti itibarıyla tedbirlerimizi doruk noktaya çıkarmış olacağız. Halkımızın burnu kanamadan inşallah bu olabilecek depremi üstelik atlatmış oluruz. İnşallah hiç imkânsız amma olacağını biliyoruz. Hepimiz, tüm belediyeler, İstanbul, Türkiye özellikle Marmara bölgesi 17 Ağustos’u unutmamalı ve Büyükçekmece örneğinde olduğu kadar sistem öz bölgesindeki yıkılacak binaları önceleri yıkmaya ve hazırlığını layenkati yapmaya devam etmelidir. Yer ve Şehircilik Bakanlığımız, Büyükşehir Şehremaneti Başkanımız ve tığ Şehremaneti Başkanları bu konuda vatandaşın sunu tehlikeli talepleriyle karşı karşıya olduğumuzu biliyoruz. Bu konuda ödün vermeden bilcümle gelişigüzel mehabet adına ağustos depremleri üzere depremleri yaşamadan tedbirlerimizi almak zorundayız. Bugün 17 Ağustosun sene dönümü, çokça insanımızı kaybettik. 17 Ağustos depreminde ve henüz önceki depremlerde hayatını kaybeden hep insanlarımıza, arkadaşlarımıza bir nice arkadaşımız merhum oldu. Adapazarı’nda, burada. Hepsine Oylumlu Allah’tan yağmur diliyorum.” – İSTANBULShare: