Yer Sarsıntısı kamu ailesini hayattan koparmıştı: Enkazdan çıkarılan 10 yaşındaki kızının akıbet görüntüleri ortaya daha çok

Kahramanmaraş’ın Onikişubat ilçesinde 7.7 büyüklüğündeki depremle birlikte yıkılan apartmanın enkazından sağlıklı namına çıkarılan 10 yaşındaki Mübarek Erva Patal’tan 26 gündür veri alınamadı.

Belediyeye ilişkin asayiş kamerasına yansıyan görüntülerdeki tıpkı şahsın, otomobilin dip koltuğundan aldığı ayrımsız çocuğu kucağında koşarak ambulansa götürdüğü kaydedilirken, günlerdir kızını arayan üzüntülü ağababa Abdullah Magnezit, kızının bulunması için asayiş kamerası kayıtlarını polise doğrulama etti. Gitmediği sayrılarevi kalmadığını rapor eden Abdullah Eskişehir Taşı, kızının tıpkısı dakika önce bulunmasını istedi.

GİTMEDİĞİ MEYDAN KALMAMIŞ

Depremin arkası sıra Kırıkkale’nin Karakeçili ilçesindeki babası Üzeyir Aktaş’ın evinde mütezayit Abdullah Aktaş, Esenlik Bakanlığı, Familya ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı, emniyet ve hastanelerden adliyelere büyüklüğünde gitmediği meydan kalmadığını söyledi. Abdullah Eskişehir Taşı, eşi ile gelişigüzel kızı Mukaddes Erva’nın yanına gittiğini ve odaya geçtiği sırada de evinin depremde ağız ağıza çöktüğünü belirtti.

“TAKKADAK AYAĞINI OYNATAMADIĞINI SÖYLEDİ”

Kızının taharri istirdat ekipleri aracılığıyla enkazdan çıkartıldığını tamlayan Aktaş, “6 Şubat 2023 Kahramanmaraş depreminde 4.10’larda evim ilk depremde yıkıldı. Yıkıldığında ego akak odasındaydım. Eşimle beraber kızım Mukaddes Erva’nın odasına geçtik. O odaya geçer akçe geçmez evimiz ağız ağıza çöktü. Çöktüğünde eşimi orada kaybettim. Kutsi Erva ile sürekli bildirişim halindeydik. Mübarek Erva’nın seçkin yerinde yarası falanca yoktu. Sadece ayağını oynatamadığını söyledi. Mübarek Erva’nın saat 11 sularında aram kurtarma ekipleri eliyle çıkartıldığı, çıkarttıklarında komşularının akrabaları marifetiyle arabaya alınıp ve mahsus aynı mesafede ambulansa verdiğini söylediler” dedi.

“BIR TANE BIRICIK BAKTIM, KIZIM KUTSAL ERVA’YI BULAMADIM”

Saat 11 sularında kurtarılan kızına bire bir henüz ulaşamadığını anlatım eden Patal, şunları kaydetti:

“Ego 2,5 civarında enkazdan çıktım. Kızım ise 11’birlikte bundan sonra. Çıktığında oradaki komşular ‘Biz kızı ambulansa verdik’ dediler. Ambulansa verildiğini duyunca ben güvenli ellere gitti ona bakarlar diyerek. Farklı odada bulunan kız kardeşim, kuzenim, 4 yaşında Zümra kızım vardı. Onlardan bir curcunalı alabilir miyim diye niteleyerek enkazda seslenmeye çabaladım. Daha sonra Ankara’dan ailem ve akrabalarım geldi. Onlar geldiğinde saat 8 olmuştu. 8’de dirimlik gelmez ego akrabalarımdan ayrımsız kısmını hastaneye Lahut Erva’ya bakın diyerek gönderdim. Onlar gittiler bulamadılar. Saat geceleyin 12’bile ben gittim hastaneye. Orada doktorun biriyle görüştüm, ‘Koridorda yatan hastalara bak’ dedi. Gittim baktım tek bir tane kızım Şerif Erva’yı bulamadım. Hoşgörüsüz doktora yöneldim ‘Hocam bu koridorda hastalar arasında namevcut kızım’ o bile ‘Neyi vardı kızının?’ dedi. Ego dahi ‘Hocam enkazda beraberdim enkazda yalniz ayağını kıpırdatamadığını söylemişti’ dedim.”

“AMBULANSA VERMİŞLER”

Komşuları tarafından şehremaneti uğrunda kızının ambulansa verildiğini anlatan Denizköpüğü, “O de ‘Ortopedik vakaları ego Kayseri’ye irsal ettiğim’ dedi. Gâh akrabaları dahi Kayseri’ye yönlendirdim. Baktılar bulamadılar. Ben eyyam geçtikçe aracıyla götüren komşulardan şüphelendim. Elan sonradan bizim sosyal medyadan paylaşımlarla aracın içindeki başka tıpkısı komşunun akrabası hatun bacı bize ulaştı. Çocuğu Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi önünde ambulansa verdiğini söylediler. Ego lahzada aradım belediyenin kameralarının çalışıp çalışmadığını. Onlar dahi baktılar, bize görüntüleri yakaladılar. Ambulansa vermişler. O komşulardan endişem yok oldu. Çünkü ambulansa verildiğini özlük gözümle gördüm. Ondan sonra ambulansın plakasını belirleme etmişler” diyerek konuştu.

“AYRIKSI KİMSEM KALMADI”

Aktaş, “Kahramanmaraş Üniversitesi Sütçü İmam Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne giriş yaptığını söylediler. Polisler hastanenin almaç kayıtlarını almışlar. 4 dönme oldu alıcı anahtar incelemesi yapıyorlar değme sonuç elde edemediler. Tek miktar dalım o kaldı. Bambaşka kimsem kalmadı; eşimi, kızımı, kız kardeşimi, kuzenimi kaybettim. Amma bu çocuk ondan elan ciddi bastı. Yegâne isteğim benim çocuğumu bana ölü ya de sıhhatli sökel ya de hastalıklı bu çocuğumu bana bire bir dakika önceki kavuştursun” şeklinde konuştu.

Share: