Yer Sarsıntısı haset KKTC’ye giden müteahhitten “familya dostu ziyareti” savunması

Kahramanmaraş merkezli depremlerde Adana’da yıkılan apartmanla ilgili tutuklanan yüklenici Hasan Alpargün, binanın yıkılmasında hatası yahut eksiğinin olmadığını savunduğu ifadesinde, depremin yaşandığı 6 Şubat’ta oğluyla KKTC’ye gitmesini ise “karı dostu ziyareti” namına belirtti.

Depremde yıkılan ve çokça sayıda kişinin hayatını kaybettiği Çukurova ilçesi Güzelyalı Mahallesi’ndeki Alpargün Apartmanı’nı düz yazı fail ve “Taksirle katil ve yaralamaya sebep olmak” suçundan 13 Şubat’ta tutuklanan inşaat şirketinin sahibi yüklenici Hasan Alpargün’ün müddeiumumilik ifadesinde, 1994-1996 yılları ortada bitirdiği apartmanın 14 katlı, 29 ofis ve 9 dükkandan oluştuğunu anlattı.

Kendisine ilgilendiren iş yeri ve dairenin dahi bulunduğu binanın beceri sorumluları üzerine bilgi veren Alpargün, hakkındaki suçlamaları reddetti.

Alpargün, ifadesinde şunları kaydetti:

“söz konusu binada seçkin eksikliğimiz yoktur. Başkaca betonların kontrolü amacıyla işçileri daima uyarıyordum. Ancak inşaatın eksantrik işlerine koşturduğumuzdan bazen ilgilenemediğimiz oluyordu. Sarsıntı dolayısıyla yıkılan inşaatta temas eksikliğimiz ve hatamız bulunmamaktadır. Başlangıçta planlanan benzeri program dahilinde 6 Şubat’ta ev dostlarımızı ülfet gayeli oğlum ile gelişigüzel Kıbrıs’a gittik. Depremde halihazırda devam fail inşaatlarımızın uymazlık görüp görmediğini arama ettik. rastgele etki olmadığını görünce tıpkı dolaşma yani 6 Şubat’ta Kıbrıs’a uçtuk. Kısaca 3 dolaşma sonradan söz konusu apartmanın yıkıldığını öğrendim. Oğlumu olayları öğrenmesi için hemencecik Türkiye’ye gönderdim. Kesinlikle andırmak gibi tıpkısı niyetim yoktu.”

Maznun avukatı ise müvekkilinin Türkiye ile bire bir hukuki prosedüre eş KKTC’birlikte gözaltına alındığını, kaçma amaçlı debi etmediğini öne sürdü.

Para transfer etmeye çalıştığı iddia edilmişti

Adana’da yıkılan binalardan Alpargün Apartmanı’yla ait soruşturma kapsamında yakalama kararı çıkarılan yüklenici Hasan Alpargün, KKTC’birlikte yapılan icraat sonucu Lefkoşa Güvenlik Müdürlüğüne teslim ergin, 13 Şubat’ta Adana’da irsal edildiği hakimlikçe tutuklanmıştı.

Alpargün’ün 990 bin dolar, 890 bin avro ve 500 bin Türk lirasını Türkiye’den KKTC’ye alıntı etmeye çalıştığı, Lefkoşa’da daire satın almak üzere girişimde bulunduğu tez edilmişti.

Share: