Tunceli haberleri: Edebiyat nüfusu 6 katına çıkan Tunceli sessizliğe büründü

– Yazın nüfusu 6 katına sâdır Tunceli sessizliğe büründü

TUNCELİ – Edebiyat gurbetçilerin akın etmesi ile nüfusu mevcudunun 6 katına çıkan Tunceli, gurbetçilerin dönmesi ile adeta sessizliğe büründü.

Türkiye’da yeryüzü birkaç nüfusu olan şehirleri beyninde 83 bin 443 nüfusu ile sondan ikinci olan Tunceli, gökçe yazın mevrut gurbetçiler ile nüfusu 6 katına ulaşıyor. Bunun yanı sıra aldığı turist ile kentte Munzur çayı kenarı, park ve vadilerinde adeta girişim atacak vadi kalmıyor. Ağır Sıklet benzeri yaz sezonu nâkil Tunceli’üstelik ekim ayının gelmesi ile gurbetçiler dönüşe geçti. Çözme böyle olunca Tunceli adeta kabuğuna çekildi. Şimdiler de sessizliğe bürünen Tunceli’birlikte yerli umum kışa hazırlanmaya başladı.

Temmuz ayında çok sayıda gurbetçinin Tunceli’ye geldiğini nâkil İl Ekin ve Turizm Müdürü İsmet Hakan Ulaşoğlu, “Yaz aylarında nüfusumuz 6 katına kadar çıkıyor. Tunceli kışın kişi bağırsak dünyasına çekiliyor ve sessizliğe bürünüyor. Biz üstelik o sessizliğe hazırlanıyoruz” dedi.

Kışın Tunceli’nin rahat olduğunu nâkil gurbetçi Hasan Sirav, “Yurt dışından gelenlerin çoğu vurdumduymaz gidiyor. Yazın farklı şehirlerde tatil yapanlar vardı. Vadilerinden tutun parklarına kadar çok cıvıl cıvıl oluyor. Gurbetçilerin çoğu 10’uncu ayda Tunceli’yi infirak ederler. Kışın bura sevimsiz olur. Kişi içine bürünür. Çokça asude zarif. Ego bu yıl değişik düşündüm ve kışı tercih ettim. Gelecek yıl gene kışın geleceğim” diye niteleyerek konuştu.

Share: