Trakya’dan sarsıntı bölgesine müzaheret ve bindi sürüyor

Trakya’dan hareket bölgesine yardım ve destekler devam ediyor.

“Asrın felaketi” yerine nitelenen depremlerin arkası sıra arkalama kampanyası kapsamında, Mimar Sinan Spor Salonu ve Atatürk Firez Merkezinde toplanan malzemeler, bölümleme edilerek tırlarla bölgeye gönderiliyor.

Kente gelen depremzedeler ise ihtiyaçlarını, arkalama noktalarında oluşturulan içtimai marketten karşılıyor.

Depremzedeler yaşadıklarını unutamıyor

Gaziantep’ten Edirne’ye mevrut Zeliha Sarıoğlu, AA muhabirine, yer sarsıntısı anının o günden beri aklından çıkmadığını ve haddinden fazla korktuğunu söyledi.

Evinin hasar görmesi nedeniyle kızının yanına Edirne’ye geldiğini tamlayan Sarıoğu, “Dizge çokça yardımcı oluyor. İhtiyaçlarımız karşılanıyor teşekkür ederiz fakat annem ve akrabalarım Gaziantep’te, aklım orada kaldı. Dümdar depremler sürekli oluyor, izliyoruz televizyonda korkuyoruz.” dedi.

Malatya’dan gelen Sabri Orion da depremden bilahare 10 çağ ailece çadırda yaşardıklarını belirterek, “Aynı müddet sonraları eşimle kızımın yanına Edirne’ye geldik. Burada seçkin ihtiyacımız karşılanıyor, teşekkür ederiz. Diğer çocuklarım Kızılay’da ve esenlik çalışanı adına Malatya’dahi hizmet veriyor.” diye konuştu.

Kırklareli ve Tekirdağ

Kırklareli’nde dahi Vilayet öncülüğünde AFAD İl Müdürlüğü koordinasyonunda sarsıntı bölgesine yardımlar sürüyor.

Karadeniz’e kıyısı kâin Kırklareli’nin Ara Sınav ve Demirköy ilçelerindeki balıkçılar, tıpkısı günlük gelirlerini depremzedeler amacıyla AFAD’a bağışladı.

İl Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Aksoy, tek yurttaşın, yaşanan felakete sessiz ve duyarsız kalmadığını söyledi.

Balıkçıların yaptıkları nakdi bağışı çokça manalı bulduğunu ifade fail Aksoy, “Allah herkesten razı olsun. Biz el birliği ile bu işin altından kalkarız. Türk milleti, devleti tezyifkâr print zamanlarda çok çabuk tıpkı araya geliyor.” dedi.

Ayrıca kentteki çiftçilerin bir araya gelerek 1 milyon 200 bin teklik nakdi bağış birlikte yaptığını aktaran Aksoy, şöyle devam etti:

“Cümle bunların yanında Kırklareli’nden yer sarsıntısı bölgesine şuana kadar 15 tır dolgun yem gönderdik. Besicilerimiz 558 küçükbaş, 19 büyükbaş hayvan bağışladı. Bunların bir kısmını kesimhanede kestirerek sızgıt haline getirdik, bütün kıran bölgesine değer şekilde paylaştırdık. İnşallah önümüzdeki hafta hepsini konfirmasyon etmiş olacağız. Rabbim ülkemizi kazalardan, belalardan, afetlerden korusun.”

Takıların tüm afetzedelere bağışlandı

Kentte isminin açıklanmasını istemeyen benzeri çift ise dernek törenlerinde davetliler vasıtasıyla takıların tümünü AFAD’a bağışladı.

Tekirdağ’bile üstelik AFAD deposunda toplanan malzemeler, klasman edilerek tırlarla bölgeye gönderiliyor.

Öte yandan kente mevrut depremzedeler, müzaheret noktalarında oluşturulan toplumsal marketten ihtiyaçlarını karşılıyor.

Hayrabolu Belediyesince atölyede üretilen 20 gezgin abdesthane ise yer sarsıntısı bölgesine gönderildi.

Share: