TMMOB Adana İl Eş Güdüm Müesses Sekreteri Uncu’dan yapı sahiplerine ihtar Açıklaması

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Adana İl Eş Güdüm Yerleşmiş Sekreteri Ahmet Uncu, 6 Şubat’ta meydana mevrut Kahramanmaraş merkezli depremlerin peşi sıra yapı sahiplerine inceleme ve güçlendirme üzere işlemleri yetkili sevimli ve kurumlara yaptırmaları üzerine uyarıda bulundu.

Uncu, İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Adana Şubesi’nde yaptığı açıklamada, bir doğa olayı olan depremi, insan tarafından inşa edilen depreme narin binaların afete dönüştürdüğünü söyledi.

Adana’nın serencam dönemdeki depremleri ayrıksı illere oldukça birkaç hasarla yaşadığını belirten Uncu, kurdukları komisyonlar tarafından kıyamet bölgesinde incelemeler sonucu hazırladıkları raporlarını TMMOB merkezine ilettiklerini, antrparantez depremzedelere yardımlarda bulunduklarını dile getirdi.

Uncu, sarsıntı sonrası Adana’birlikte Kasaba, Kentçilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü, Adana Büyükşehir Belediyesi ve İMO Adana Şubesinin oluşturduğu ekiplerin binalarda dürme dair incelemeyle “hasarsız, birkaç hasarlı, itidalli hasarlı, bati hasarlı ve ivedi yıkılacak” binalarının tasnifini yaptığını bildirdi.

Binalarının depreme dayanıklılığının sınav edilmesi ve güçlendirme konularına ilgili haddinden fazla aşkın istifham ile yüz yüze kaldıklarını vurgulayan Uncu, şöyle konuştu:

“Vatandaşlarımıza telaşla hisse senedi yapmamalarını referans ediyoruz. Bu telaşla bazen vatandaşlarımızın bazı vasıfsız ve depremi fırsata çevirmeye etkin kişilere inanarak, efdal meblağlar birlikte ödeyerek hiçbir bilimsel geçerliliği sıfır raporlar hazırlattığını öğür bulunuyoruz. Bize de yersiz bu raporların, ilmî temele dayanmadığını tayin ettik. Bu kabil yanlışlara düşmemek üzere vatandaşlarımızı titiz olmaları üstüne uyarıyoruz. Lazım binanın depreme alın performansının belirleme edilmesi gerekse bina ihya proje ve uygulama işlemi, çıkışlı gönül ve kurumlar tarafından yapılırsa güven süresince olabilirsiniz. Bunun zahir yapılacağı 2018 Türkiye Yapı Hareket Yönetmenliği’nde ‘Binalardan vukuf toplanması kapsamında tanımlanan tetkik, veri toplama, tedvin, istimara, materyal örneği ahiz ve deney ika işlemleri inşaat mühendislerinin sorumluluğu altında yapılacaktır’ ibaresiyle belirlenmiştir.”

Share: