Tarihi şehir Ahlat’a rabıta artıyor

Tarihi şehir Çakal Armudu’a bandaj artıyor

Yabani Armut Müze Müdürü Mikail Ercek:

“Yabani Armut’ı 2022 yılında 150 bin güç mülakat etti”

BİTLİS – Dünyanın sunma balaban İslam mezarlığı yerine aşina Selçuklu Meydan Mezarlığı ve tarihi eserleriyle ön plana çıkan sarih gelgel müzesi konumundaki Bitlis’in Çakal Armudu ilçesi, 2022 yılında 150 bin ziyaretçiyi ağırladı.

Anadolu’nun Orhun Abideleri kendisine birlikte aşina UNESCO Dünya Kültür Mirası Geçici Listesi’nde bulunan ve dünyanın arz nazik Türk-İslam Mezarlığı olan Çakal Armudu Selçuklu Yer Mezarlığı ilkin oluşmak üzere Ahlat’taki kümbetler, kaleler ve gayrı tarihi mekanlar son yıllarda bati ziyaretçi akınına uğruyor. Çakal Armudu Müze Müdürü Mikail Ercek, Selçuki Saha Mezarlığı başta kalkışmak için Yabani Armut’taki tarihi mekanlardaki ziyaretçi yoğunluğunun herhangi bir sene katlanarak arttığını söyledi. Resmi rakamlara göre Çakal Armudu Müzesini ve Çakal Armudu Selçuki Yer Mezarlığı’nı 2021 yılında 58 bin 77 kişinin ülfet ettiğini tamlayan Yabani Armut Müze Müdürü Mikail Ercek, bu rakamın 2022 yılı sonu itibariyle iki kat artarak 112 bin 887 kişiye ulaştığını söyledi. Resmi olmayan rakamlarla gelişigüzel Ahlat’ı 2022 yılında musahabe fail dirilik sayısının 150 bin ile 200 bin bandında olduğunu ifade fail Ercek, “2022 yılında müzemizi ve Çakal Armudu Selçuki Saha Mezarlığı’nı resmi verilere göre toplamda 112 bin 887 güç mülakat etti. 2021 yılında Yabani Armut’ı 58 bin 77 yaşama müzakere etmişti. Bu rakamları bire bir esbak yılla kıyasladığımızda mecmu iki zalimce bir ziyaretçi artışının bahis konusu olduğunu görüyoruz. Bu artışın sebebi herhangi bir sene uyumlu adına Selçuklu Saha Mezarlığı’nda arkeolojik hafriyat ve yenileme çalışmalarının bitmeme etmesi, mezarlığın sunturlu bir silüete kavuşmasıdır. Bunun dışında bakanlığımızın yapmış olduğu çevre düzenleme çalışmaları mezarlık üzere tıpkısı pozitif olduğunu görüyoruz. Ayrıca Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın seçme yıl 26 Ağustos’ta 1071 kutlamalarında Yabani Armut’ı müzakere etmesi ve buna koşut kendisine halkın heves göstermesinin ziyaretçi sayısındaki artışa güçlük ettiğini görüyoruz” dedi.

“Cumhurbaşkanımızın Çakal Armudu’a ilgisi, dikkatleri buraya çekti”

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın Yabani Armut olan ilgisinin dikkatleri buraya çevirdiğini ve önümüzdeki yıllarda bu ziyaretçi sayısının daha da artacağını öngördüklerini belirten Ahlat Müze Müdürü Mikail Ercek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yabani Armut’a yapılan hizmetler ve yatırımlar seçkin sene artarak bitmeme ediyor. Cumhurbaşkanımız birlikte Çakal Armudu’a yapmış olduğu ziyaretleri bir gelenek haline getirmiştir. Değme sene Çakal Armudu’a geliyor ve dolayısıyla gelişiyle bu arada halkın rağbeti ve ilgisi de artıyor. Çakal Armudu’ın ‘Sakin Site (Cittaslow)’ unvanına ehil olması ve Selçuklu Düzlük Mezarlığı’nın UNESCO Dünya Ekin Mirası Arızi Listesi’nde düzlük alması milletler arası arenada tanınırlığını artırmaktadır. Bu dahi Ahlat’a mevrut ziyaretçi sayısının temas yıl katlanarak artmasına yüklülük ediyor” diyerek konuştu.

Share: