Şita mevsiminde yaz havası: Zaman ve doğanın iç içe olduğu mekanda güneşin tadını çıkardılar

Selçuklu ve Osmanlı devletlerinin izlerini taşıyan Çeşnigir Köprüsü ve Kanyonu’nu konuşma eden vatandaşlar, gündüz ve doğanın bağırsak içe olduğu mekanda yaz mevsimini aratmayan güneşli havada sıra geçirdi.

Türkiye’nin birçok bölgesinde olduğu üzere Kırıkkale’bile da küresel ısınmaya sınırlı abuhava değişikliği cihetiyle gelgel sıcaklıkları sezon normallerinin üstünde seyrediyor. Selçuki Devleti döneminde Kızılırmak üzerine mensur edilen Çeşnigir Köprüsü ve Kanyonu’na gelen vatandaşlar, yaz sıcaklığını aratmayan güneşli havanın tadını çıkardı. Ankara, Kırşehir ve Konya gibi kasaba illerden Kırıkkale’ye mevrut bir nice vatandaş, devir ve doğanın iç içe olduğu mekanda vakit geçirdi. Selçuklu ve Osmanlı devletlerinin izlerini taşıyan tarihi mekanda bulunan azimet teraslarında kimi anı fotoğrafı çekindi bazısı birlikte bisiklet kullandı.

“Kış mevsimi bu yıl kurak geçiyor”

Bursa’dan dinlence ayırmak üzere Kırıkkale’ye gelen Kasıt Argana, “Şita mevsimi bu sene yağışsız geçiyor, toptan ısınmadan dolayı. Güzeşte sene bu zamanlar Kırıkkale’mizde kar vardı. Tarımla uğraşan bir memleketteyiz. Zımnında kar bizim suyumuz. Birey suyumuz insanlar için gerekli olan benzeri esas. Bu yıl dahi böyle bir susuzluk var. Yağış olsun. Köylüde, çiftçide, tecim yapanda sevinsin. Hepimiz birbirimize bağlıyız” dedi.

“Geçen yıl bu zamanlarda kar vardı”

Yazdan kalma bir havanın olduğunu anlatan Erdoğan Demirtaş, “Ayakyolu geçiriyoruz. Buraları görelim dedik. Güya yazdan kalma tıpkısı hava, kar şita yok. Tanrı sonumuzu yararlı etsin. Hattıhareket mebzul değil. Güzeşte yıl bu zamanlarda kar vardı. Buralara gelinmesi olanaklı değildi” diyerek konuştu.

“Yaz havasını aratmıyor”

Çocuklarıyla gelişigüzel kânunuevvel geçirdiğini anlatım eden Halime Doğan, “15 dinlence nedeniyle çocuklarımızı gezdirmek amacıyla getirdik. Havanın güzelliğinden birlikte bilistifade. Daha önceki herhangi bir devir kar yağardı. Bu zamanlarda buralarda kar olurdu. Ama gelgel güzelce, yaz havasını aratmıyor. Çocukları eğlendiriyoruz, gezdiriyoruz. Pir tıpkı karne hediyesi oldu onlara” şeklinde konuştu.

Yarıyıl tatilini ailesiyle gelişigüzel geçirdiğini tamlayan Oğuz Doğan, “Köprü köye geldik bisiklet sürüyoruz. Bu şita mevsiminde bu havayı çıkarmak çokça fena hâlde. Ailemle beraber fasıl tatilinde kuzenlerimle birlikte çiftteker sürüyoruz” ifadesini kullandı.

Zeynep Doğan ise “Ailesiyle birlikte gezintiye çıktıklarını Annem ve kuzenlerimle geziyoruz. Ankara’dan geliyoruz. Bisiklete bindik albeni adamakıllı 15 tatilde buraları geziyoruz” dedi. – KIRIKKALE

Share: