Sinop’ta meslek lisesi, depremzedeler üzere abes tüplerden soba üretiyor

Sinop’ta iz lisesi, depremzedeler amacıyla abes tüplerden soba üretiyor

SİNOP Sinop’ta patika lisesi öğretmenleri ve öğrenciler, kıran bölgesinde kullanılmak amacıyla gereksiz tüpleri işleyerek soba üretimi yapıyor.

Sinop Seydi Uca Ser Mesleksel ve Maharet Küçük Asya Lisesi bölüm öğretmenleri ve öğrencileri, Kahramanmaraş’ta yaşanan ve 10 ili etkileyen deprem felaketinin ardından bölgede önde gelen ihtiyaçlardan olan ‘istinas problemine’ katkıda bulunmaya çalışıyor. Gönüllü öğretmenler ve öğrenciler, topladıkları abes aş damı tüplerini kesip değişik parçalar kaynatarak soba haline getiriyor.

Sinop Seydi Mürtefi Ser Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencisi Gökhan Özçökmez(17), yer sarsıntısı nedeniyle çadırlarda güçlü insanlar için tüplerden soba ürettiklerini belirterek, “Normalde insanların kemirmek yaparken kullandığı tüpler bunlar. Onları sobaya tahvil fikri aklımıza geldi ve yapmaya başladık. Tüpleri kesiyoruz, temizliyoruz gazını alıyoruz, kap açıp gril yerleştiriyoruz. İçine odun koyarak yakıyoruz” şeklinde konuştu. Öğrenci Değer Gökmen(17), “Depremzedeler üzere soba yapıyoruz tüpten, şu anda belli olan 100 skor üretim amma devamı de gelecek” ifadelerini kullandı.

Sinop Seydi Yüce Reis Mesleki ve Maharet Anadolu Lisesi Müdürü Haluk Öztürk, çalışmalara Milli Yetişek Bakanlığı marifetiyle kıran bölgesinde ihtiyaç sahibi vatandaşlara yardım sağlanması üzere çığır liselerine verilen talimatıyla çalışmalara başladıklarını kaydetti. Evlerdeki boş tüplerden soba üretimine başladıklarını kaydeden Öztürk, “İlimizde Necmettin Erbakan Mesleksel Beceri Rum Lisesi bu güne büyüklüğünde 47 binden fazla savuşturmak üreterek bölgeye iletilmesini sağladı. Seydi Mualla Reis Mesleksel Beceri Küçük Asya Lisesi namına bizler de o bölgedeki vatandaşların istinas ihtiyacını karşılamak için, evlerimizde kullanmadığımız gerekseme dahası LPG tüplerinin sobaya dönüşümünü sağlayarak facia bölgesine ulaştırmayı sağladık. Hedefimiz önce etapta 100 sayı tüpü sobaya tevcih etmek” diye niteleyerek konuştu.

Öztürk, Sinop’taki vatandaşların birlikte evlerindeki abes aş damı tüplerini okula bağışlayarak sobaya dönüşümünün sağlanması çağrısında bulundu.

Share: