Sinop Off-Road Kulübü’nden Sarsıntı Bölgesine Destek

MUSTAFA USTA

6 Gücük Ay depreminin ardından taharri istirdat ve arkalama çalışmaları için Kahramanmaraş’a revan Sinop Off-Road Kulübü’nden 50 gönüllü, kontrol istirdat ekiplerine bindi verdi. Toplum Örgütü Başkanı Bülent Cevdet Durdu, “Siz orada çalışıyorsunuz öyle tıpkı ibare denk geldiğinde AFAD diyor ki, ‘arkadaşım siz idraksiz çekilin bundan sonrası bizde’. Beraber çalışıyoruz ama akıbet hamleyi mecburen onlar yapıyorlar, zira inanın çok üzücü söylenecek kadar değil” dedi.

Sinop Off-Road Kulübü üyeleri, 6 Şubat depreminin arkası sıra Kahramanmaraş’ta arama kurtarma ve müzaheret çalışmalarına katıldı. Kulübe üye 50 gönüllü, erzak haiz araçların çıkamadığı üzücü köylerine arkalama taşıma ve enkazları aydınlatma çalışması yaparken, arama istirdat ekiplerine birlikte müzaheret etti.

Çalışmaları hakkında bilgelik veren Sinop Off-Road Kulübü Derneği Başkanı Bülent Cevdet Durdu, şöyle konuştu:

“Deprem bölgesinde enkaz kaldırdık. Deli Dolu veya donmuş enkazın altındaki insanları aradık. Biz oraya getirdiğimiz kazma, kürek, balyoz, hilti, stoper taşla çalıştık. Getirdiğimiz ekipmanları oradaki ekiplerle birleştirdik onlarla beraber enkazda âdem aradık. bir tane etkin vatandaşımızı çıkardık. 25 yaşında eş 8 maaş hamileydi. Onun yaşadığına dair matlup buldular, dediler ki burada çalışacağız, çalıştık. Onu birlikte çıkardık ambulansa teslim ettik. Esenlik durumu gür dediler. Ondan sonraki çalışmalarımıza zaten bayağı üst 8-10 pasaj maatteessüf yaşamını yitirmiş insanları bulduk. Zaten siz orada çalışıyorsunuz anca benzeri ibare balya geldiğinde AFAD diyor kim arkadaşım siz izansız çekilin bundan sonrası bizde diyor. Beraber çalışıyoruz amma serencam hamleyi mecburen onlar yapıyorlar, çünkü inanın çokça yara söylenecek kabilinden değil. Neticede binalar üst üste binmiş. en üst çıkarma işlemini onlar yapıyorlar. Bilcümle beraber çalışıyoruz. Bizi bir arkaya alıyorlar. Siz burada çalışmaya bitmeme edin diyorlar. Onlar gerekeni yapıp yetkililerle teyit ediyorlar. Kahramanmaraş’ta bu afetten kurtulanların çoğu şu dakika birlikte Kahramanmaraş’ı terk etmiş durumdalar. Adamın evi çatlamış belli belirsiz hasarlı evine yok etmek istemiyor, korkuyor nerede akrabası varsa atıyorum Sinop’ta var, buraya karışmak istiyor. Nerede var, Ankara’dahi var. Ankara’ya katılmak istiyor. Bu üzere davranışlar var. Onun dışında dediğim kabilinden bekleyenler üstelik doğrusu o yapı bile stabil cenazesi var, onun bekliyor veya iyi çıkmasını bekliyor. Sadece barınma ile ilişik vardı. Onu dahi bu tarihten sonra çözerler diyerek düşünüyorum. Isınma ile ait bir problemler vardı. Onları birlikte mevrut battaniyeler, kabanlar, montlar, onlarla çözülmeye çalışıldı. Amma bu saatten bilahare oralara de ister kalmadı. Seçme yere soba yapılıyor artık. Bizim Sinop Patika Lisesi’nde üstelik soba yapıyorlar, facia bölgesine uzanmak üzere. Ankara’da bir arkadaşımız var kesintisiz mesaideler 1 TL dahi arzu etmeden hoppadak gereç parasına soba yapıyorlar.”

Durdu, gine müzaheret istenmesi durumunda hiç doğaç tekrar zelzele bölgesine gideceklerini belirtti.

Görüntü dökümü:

*Bülent Cevdet Durdu

*Deprem bölgesinde off road kulübünün destekleri

Share: