Siirt haberleri: Kült İşleri Başkanı Erbaş, Siirt’te hafızlık icazet törenine katıldı

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehabetli Erbaş, Siirt İl Müftülüğü vasıtasıyla planlı “Siirt 1. İl Geneli Hafızlık İcazet Merasimi”hangi katıldı.

Ilmek İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, İl Müftülüğü yoluyla düzenlenen “Siirt 1. İl Geneli Hafızlık İcazet Merasimi”hangi katıldı. Düzenlenen iki ayrı merasimde hep 252 dağarcık şehadetname verildi. Erbaş, yaptığı konuşmada, hafızlık eğitimlerini mütemmim öğrencileri kutlama ederek şunları söyledi:

“Kur’an-ı Kerim’da Rabbimiz; ‘Kur’an muttakiler amacıyla aynı rehberdir’ buyurmaktadır. Kur’an’ı hıfzeden, Onu yüreğine, zihnine yerleştiren hafızlarımızın herhangi bir biri üstelik tıpkısı emare olacak inşallah. Hep insanları iyiliğe özendirmek, iyiliği demek ve kötülükten fasletmek üzere Kur’an’ı delil edinen hafızlarımız Onunla kılavuzluk yapacaklar. Kur’an elimizde aynı tezkere, onun vasıtası ile rehberliği yapacak olan bizleriz, hocalar ve hafızlardır.”

Kur’an-ı Bonkör’in insanları karanlıklardan aydınlığa intikal etmek için gönderildiğini tamlayan Erbaş, “Tanrı Resulü Efendimiz (s.a.s.) bunun için 23 sene uğraş etti. Sonraları Kur’an’ı ve insanları karanlıklardan aydınlığa emisyon görevini bize dirilik etti” diye konuştu.

“Kur’an insanların ihtiyacına göre inmiştir”

Komutan Erbaş, Kur’an-ı Koçak’in Cenabıhak’ın Elçi Efendimize nasip etmiş olduğu genişlik büyük olağanüstü olduğunu vurgulayarak, “Kur’an-ı Koçak inişi ile mucize, başka kitaplardan farkı budur. Ayrıksı kitaplar toplu namına inmiştir. Kur’an 23 senede inmiştir. Neden? Bu üstelik aynı mucizedir. İnsanların ihtiyacına bakarak inmiştir” değerlendirmesinde bulundu.

“Müslümanlar Kur’an-ı Ahi’i bağırlarına basmışlar, zihinlerine yerleştirmişler, maltalık rehberi haline getirmişlerdir” diyen Başbuğ Erbaş, “Kur’an, ezberlenmesi ile mucizedir. Dünyada bambaşka aynı kitaba şans olmamıştır” ifadelerini kullandı.

Erbaş, Kur’an-ı Bonkör’i ezberlemenin herkese talih olmayacağına dikkati çekerek, “Ülkemizde 200 bine andıran oldu elhamdülillah. Bire Bir o büyüklüğünde birlikte icazetini almamış olan evet da sınava girmiş alamamış olan hafızalarımız bile var. Etmek kim ülkemizde noksan milyon civarında hafızımız var elhamdülillah. İnşallah daha de artar” şeklinde konuştu.

“Hafızlarımız ilahiyat fakültelerini birlikte bitirsin”

Hafızların tanrı bilimi fakültelerini bitirmelerini istediğini tamlayan Erbaş, ” Türkiye’nin 106 durumunda tanrı bilimi fakültesi var. İstiyorum kim hep hafızlarımız tanrı bilimi fakültesi tahsili yapsın. İşte o zaman aramızdan İbn-i Sinalar, Farabiler, Biruniler, Elmalılı Hamdi Yazırlar, Ömer Nasuhi Bilmenler, Ahmet Hamdi Aksekiler çıkma” dedi.

Programa, Siirt Valisi Osman Hacıbektaşoğlu, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı İsrafil Kışla, Dürüst Tümen Mebus Osman Harabelik, Siirt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nihat Şındak, Siirt İl Müftüsü Vehap Kapıcıoğlu, hafızlar, aileleri ve vatandaşlar katıldı.

Program çekilen hatıra fotoğrafı ile sona erdi. – SİİRT

Share: