Selçuki ve Girne ortada el birliği köprüsü kuruldu

Konya’nın eşkâl Selçuklu İlçe Belediyesi ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Girne Belediyesi beyninde Türkiye Iri Millet Meclisi (TBMM)-KKTC Parlamentolar Arası Ülfet Grubu Başkanı Orhan Yiğitlik’in bile katılımıyla kardeş site protokolü imzalandı.

Selçuki Belediyesi tarihi köklerine vefa göstermeye devam ediyor. Bu anlayışla cömert talih Yıldız Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile işbirliği ve kardeşliği yükseltmek için büyük bir aşama henüz atıldı. Selçuki Belediyesi ve Girne Belediyesi imzalanan tören düzeni ile kardeş şehir oldu. TBMM-KKTC Parlamentolar Arası Ülfet Grubu Başkanı ve AK Öğür Konya Saylav Orhan Erdem’in birlikte hazır bulunduğu programda Selçuklu Belediye Reisi Ahmet Pekyatırmacı ve Girne Şehremini Nidai Güngördü cömert kent protokolünü imzaladı. Törende AK Parti Selçuki İlçe Başkanı Mustafa Kağan Özer, Selçuki Belediyesi ve Girne Belediyesi başkan yardımcıları ve meclis üyeleri bile hazır bulundu. Protokol ile iki tarihi kent beyninde, şehircilik, kültür, bildirişim, endüstri, ticaret, konuşu, bilim, nutuk, yer, sağlık, spor ve turizm gibi alanlarda paçarız işbirliğinin geliştirilmesi amaçlanıyor.

“Selçuklu Belediyesi ile evire çevire işlere imza atacağız”

Belediyeler arasındaki ilişkilerde bilgi ve deneme paylaşımının iri önem taşıdığını ifade eden Girne Belediye Reisi Nidai Güngördü, “Tıpkı belediyenin gerçekleştirdiği aynı elektrik ve projeden, vukuf birikiminden ayrıksı tıpkısı belediyenin yararlanması çok haddinden fazla önemlidir. en üst iki yıl evvel Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği ile Türk Belediyeler Birliği arasında yapılan protokolden sonraları sıradan Türkiye belediyeleri ile olan ilişkilerimiz çok art düzeye çıkmaya başladı. Sözde değil, tıpkısı takım fiiliyatlarla de iyice işlere imza atmaya başladık. Bugün de Selçuki Belediyesi ile yapacağımız bu protokolde birlikte amacımız öncelikle çapraz görelik, tolerans, güzel ekin sayesinde iki şehirdeki insanları buluşturarak onların birbirleriyle kaynaşması ve bir şehirde olan benzeri bilgi ve tecrübenin farklı tıpkı şehirle paylaşılması yönündedir. Tabi kim fiili olarak dahi projeler yapmayı arzuluyoruz. Dolayısıyla bugünden sonra sayın başbuğ ve Konya Selçuki Belediyesi’nin divan üyeleri ile birlikte bizler da öz meclis üyelerimize hikmet vererek hangi alanda işbirliği yapabileceğimizi somut olarak de gündeme getirip konuşmak istiyoruz. Ben vekilimize bile bizleri bugün boydak bırakmadığı için teşekkür ediyorum. Vekilimiz bire bir zamanda bildiğiniz için Yıldız Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Türkiye Cumhuriyeti Dostluk Grubu başkanımızdır. Kendisini ayrıca Girne’birlikte görmekten ayrı bire bir mutluluk duyduğumu birlikte tercüman olmak istiyorum. Bizim çalışmalarımızı yakından izleyen bir kardeşimiz. Nedeniyle bu vesileyle birlikte Girne’da olması bizi antrparantez bahtiyar etti. Ben tekrardan gelişigüzel iki kent halkına, seçme iki uray meclisine elbette ki herhangi bir iki başkana anlı şanlı olmasını dilek ediyorum. Fena Hâlde işlere imza atacağımızdan, gelişigüzel bu yolda güzelce amal yapacağımızdan şüphem olmadığını tekrardan yayımlamak istiyorum. Protokole katkılarından muhit öncelikle Selçuki Belediyesi komutan ve sedir üyelerine, Girne Belediyesi meclis üyelerine çok teşekkürname ediyor, el birliği protokolümüzün dobra olmasını diliyorum” dedi.

“Kıbrıs ve Girne bizim amacıyla büyük”

Konuşmasına karı sahipliğinden belde Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü’ye teşekkürname ederek başlayan Selçuklu Şehremini Ahmet Pekyatırmacı, “Selçuklu Belediyesi namına hem Türkiye’bile hem Türkiye dışında dayanıklı çok uray ile cömert uray protokolünü yürütüyoruz ve farklı çalışmalar yapıyoruz. Amma Kıbrıs’la ilk defa böyle tıpkı birlikteliği oluşturuyoruz. Ben özellikle Kıbrıs’taki Girne Belediyemizle ahi site protokolü imzalayacak olmamızdan dünya duyduğum memnuniyeti ifade etmek istiyorum. Girne Belediye başkanımız aynı zamanda UCLG Meva’nın de adam başkanı. Tığ birlikte Selçuklu Belediyesi kendisine UCLG Meva’ya yıllardır üyeyiz ve yönetiminde üstelik fariza alıyoruz. Hem uluslararası alanlarda hem da değişik kültürel alanlarda işbirliği noktasında bu birlikteliğin çokça şanlı olduğunu düşünüyorum. Bu yüzden UCLG Meva’daki görevlerimiz fiktif ile da Girne Belediyemiz ile gelişigüzel doğmak, kardeş atılmak bize ayrı benzeri bunaltıcı katacak diye düşünüyorum” diyerek konuştu.

“Selçuki medeniyetine vefamızı dünya coğrafyasında gösteriyoruz”

Selçuklu Belediyesi’nin ismini aldığı Selçuklu medeniyetine vefa borcunu ödemek üzere değişik coğrafyada ahi şehir protokolü ile eke çalışmalar yürüttüğünü tabir fail Başbuğ Pekyatırmacı, “Selçuki kültürünü hem ortaya çıkartacak, hem yaşatacak hem birlikte bununla ilgilendiren ayrımlı kültürel çalışmalar yapacak şekilde da birliktelikler da oluşturuyoruz. Türkiye’birlikte Bitlis Yabani Armut bizim kardeş belediyemiz. Biliyorsunuz Selçuklu’nun Anadolu’ya girişindeki geçmiş başşehir ve esasen bir şekilde Itidalli Asya’bile değişik şehirlerde bağlantılarımız bitmeme ediyor. Tekrar Balkanlar’üstelik Saraybosna’de Stari Grad Belediyesi ahi belediyemiz. Ikbal coğrafyamızda bulunan atalar yadigarı topraklarda Stari Grad Belediyesi ile işbirliği içerisinde buradaki hem ecdat yadigarı eserlere sahip çıkmaya çalışıyoruz, hem de düğme işbirliği yürütüyoruz. Tekrar Filistin’de Beit Hanoun Belediyesi cömert belediyemiz. Filistin’deki çalışmalarda Beit Hanoun Belediyesi ile sonsuz birlik halindeyiz. Moritanya’da Arafat Belediyesi ahi belediyemiz. Gine Afrika’dahi bire bir uzanan ahali olmuş olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Tabi Girne bizim üzere çokça kocaman, Kıbrıs bizim üzere haddinden fazla kebir. Kıbrıs’ı aslında tığ Türkiye’den ayrı görmüyoruz. Biz bilcümle birlikteyiz, bilcümle beraberiz ve bu zamana kadar cömert uray protokolü olmamasına karşın bizim iştiyak birlikteliğimiz devam ediyordu amma çıktı ahir süreçte inşallah bu protokole alay malay tığ hem belediyecilik anlamında işbirliği namına ne yapabiliriz bunlarla ait düğme ceht, gayret içerisinde olacağız. Sizin dahi tabir ettiğiniz kabil kültürel, sanatsal, eğitim ve sağlık alanında birlikte işbirliği yaparak neler yapabiliriz, kendi hemşehrilerimize toplumumuza hangi faydaları sunabiliriz. Bu noktada ben çok faydalı, müspet çalışmalar yapılabileceğini ve müspet neticelerinde ortaya çıkacağını düşünüyorum. Bu noktada protokolümüzün oflaz olmasını arzu ediyorum. Gene zer vekilimize bugün tören düzeni İmza töreninde bizimle olduğu için teşekkür ediyorum. Yıldız Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile Türkiye’nin işbirliği noktasında bizim belediyeler arasındaki yaptığımız protokollerin, işbirliğinin mutlaka önümüzdeki süreçte yapılacak çalışmalara yardım sunacağını düşünüyorum. Gene hep katılan sedir üyelerimize, değerli komutan yardımcılarımıza, müdürlerimize bile teşekkürname ediyor, protokolümüzün yalabık olmasını irade ediyorum” şeklinde konuştu.

“İki kent arasındaki işbirliğinden güzel işlemler çıkacaktır”

Belediyelerin muadele protokollerinin manalı olduğunun altını çizen Türkiye Büyük Kavim Meclisi (TBMM)-Şimal Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Parlamentolar Arası Hukuk Grubu Başkanı ve DÜRÜST Parti Konya Milletvekili Orhan Erdem, “Amma Konya olunca bire bir Konya milletvekili kendisine Türkiye parlamentosunun Kıbrıs ülfet grubu başkanı kendisine de burada kalkışmak istedim, başkanımızın davetiyle. Basit bizim da misyonumuza birlikte çokça akla yatkın aynı düzlük, daha birlikte bunu çoğaltmamız gerekiyor. Girne, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin gözbebeği ve haddinden fazla hususi tıpkı kent. Selçuki Belediyesi üstelik Selçuklu’nun mirası, ilk başkentlerimizden biri. Bu iki belediyenin çok serbest tıpkı işbirliğine bulutsuz olduğunu gördüm. Bu manada çok kıvançlı oldum. Bunların dışında de sayın Belediye Başkanımız Ahmet Pekyatırmacı’nın birlikte da Girne yapılabilecek gelişigüzel şeye münhal olduğunu ben ifadelerinden anladım. Ben de bunu çok ikbal ediyorum. Bağlı Maraş’ın açılmasında üstelik Konya Büyükşehir Belediyemizin çok nazik hizmetleri oldu. Gelişigüzel noktada inşallah bu hizmetler devam edecek. Ego iki başkana şehirleri adına bu protokolün kandırıcı olmasını diliyorum. Melis üyelerine ve bütün ekiplere başarılar diliyorum” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların peşi sıra Girne ve Selçuklu Belediyesi arasındaki ahi kent protokolü Selçuki Şehremini Ahmet Pekyatırmacı ve Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü eliyle imzalandı. – KONYA

Share: