Sel felaketinde çöken yola 35 metre uzunluğunda güreşçi köprüsü düz yazı ediliyor

Başat felaketinde çöken yola 35 metre uzunluğunda güreşçi köprüsü nesir ediliyor

BARTIN – Bartın’de 11 Ağustos 2021 tarihinde meydana mevrut başat afetinde Yenihan mevkiindeki Koca deresi azgın, öz yatağı çevresindeki evlerin antre katlarını akarsu basarken Bartın- Karabük karayolunun yaklaşık 30 metrelik bölümü çökmüştü. Koca deresinin akım hızının artırılması ve taşkınların önüne geçilmesi amacıyla bölgede 35 metre uzunluğunda güreşçi köprüsü inşasına başlandı.

11 Ağustos 2021 tarihinde Batı Karadeniz bölgesinde etken olan sağlam bora yağışlar taşkınlara sebep olmuştu. Bartın’ın Abdipaşa beldesine ilişkin Yenihan mahallesinde 15 kilometre uzunluğundaki koca deresinin taşması sonucu Bartın-Karabük karayolunun 30 metrelik kısmı çöktü. Öz yatağına mail noktadaki evlerin antre katları sular altında kalmıştı.

Sel afeti sonrasında Bartın-Karabük yolunun altından sabık menfezler yenilenerek defa gene ulaşıma açıldı. Yapılan incelemelerde ise Erkek deresi suyunu Gökırmak’a haiz ve Bartın-Karabük karayolunun altından güzeşte menfezlerin benzer afetlerde tıkanabileceği ve yeniden taşkınlara kez açabileceği değerlendirilerek bölgeye güreşçi köprüsü düz yazı edilmesine karar verildi.

35 metre uzunluğa ve 15 metre genişliğe ehil olacak köprü inşası üzere çalışmalara başlandı. Güreşçi Köprüsü çalışmaları dolayısıyla Bartın-Karabük karayolunda ulaşım kontrollü kendisine servis yolundan sağlanıyor.

Yaşanan başat afetinde koca deresinin taşması sonucu evlerini akarsu basan ve komşularının yardımıyla hayata tutunan havza sakinlerinden 39 yaşındaki Özlenti Ergün, “Yaşanan selde Ayvaz deresi dediğimiz mevkideki akarsu, deredeki elan evvel mevcut açma yataklarının suyu almamasından ortalık dereden taşarak bizim evimizin üstünden geçmiş bulunmakta ve bizi mağdur etmiş bulunmakta. Daha bilahare yapılan çalışmalarda, devletimizin yaptığı çalışmalarda burada tıpkısı köprü ihtiyacı doğmuş olup buraya şu an köprü çalışması yapılıyor. Bizde bunu izlem ediyoruz. Sıradan bile hızlı tıpkısı şekilde icraat ilerliyor. İnşallah bire bir henüz böyle bir afetin yaşanmaması amacıyla burada yapılan köprünün ebatlarını düşünecek olursak 30 metreye 10 metre bir güreşçi köprüsü kendisine söylendi bize. Bunlarda inanıyoruz ki ehliyetli olacak. Bize bu şekilde benzeri elan kıygınlık yaşatmayacaklar. İlerleyen dönemlerde da mahalle sakinleri ve gayrı madun tarafta mevcut sülale ve haneler amacıyla haddinden fazla dolgunca olacağını düşünüyoruz. Tahminî 2 ay içinde biteceğini öğrendik. İnşallah bizim ve diğer aşama sakinleri için çok olumlu tıpkı himmet oluyor. 11 Ağustos’ta yaşadığımız afeti bir elan süregelmek istemiyoruz. Umarım tıpkısı daha bile Allah kimseye yaşatması bu afeti.” Şeklinde konuştu.

Tek açıklıklı ve rekiz kirişli kendisine inşa edilecek köprünün kısaca 2 ay ortamında tamamlanması bekleniyor.

Share: