Sapanca Gölü’nde su seviyesi mütenakıs yağışlar zımnında düştü

Sakarya ve Kocaeli’nin bildirme önemli içmece suyu kaynağı Sapanca Gölü’ndeki su seviyesi, mevsimlik yağışların azalması dolayısıyla 30,99 metreye geriledi.

Marmara Bölgesi’nin doğusunda kışın çekicilik sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi, su kaynaklarını üstelik ters etkiledi.

Sapanca Gölü’nde su seviyesi, bölgeye yeteri kadar kar ve baran yağmaması zımnında düştü. Maksimum 32,20 metre su seviyesine ulaşılabilen gölde, azalan yağışlarla şu anki su seviyesi 30,99’a geriledi.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Kasaba Dulda ve Taharri Dairesi Başkanlığından yapılan açıklamada, gölün kayran şeş kaynaklarıyla ve su sağlayıcı 11 dereyle beslendiği belirtilerek, “Gölün maksimum işletme kotu 32,20 metre olup aktüel kotu 30,99 metredir. Halihazırda yaşanan karşıt hava şartları nedeniyle Sapanca Gölü’nden ilimizle Kocaeli bile akarsu çekimi yapmaktadır. Bu minvalde Kocaeli ili günlük averaj 170 bin, ilimiz ise 185 bin metreküp akarsu çekimi yapmaktadır.” denildi.

Yaklaşık 1 milyon kişinin su ihtiyacı karşılanıyor

Gölden tahminî 1 milyon kişinin akarsu ihtiyacının karşılandığı vurgulanan açıklamada şunlar kaydedildi:

“Ciddi öneme erbap Sapanca Gölü sürekli namına denetimlerle izlenmektedir. Göl ve gölü besleyici derelerdeki denetimlerde, İçmesuyu Havzaları Dulda Yönetmeliği kapsamında belirleme edilen, yönetmeliğe mugayir gelişim ve işlemler karşı ilişik belediyeye ve gerektiğinde Yer, Kentçilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğüne resmi yazılar yazılarak bildirilmekte, muktezi önlemlerin alınması hususunda işbirliği yapılmaktadır. Olumsuzluğun devamı halinde cürüm duyurusunda bulunularak türel uzanım kazandırılmaktadır. Dolayısıyla bütün içmece suyu kaynakları, özelde ise Sapanca Gölü ve gölü besleyici dereler gelmek amacıyla akarsu tasarrufu konusunda gerekli hassasiyeti göstermemiz gerekmektedir.”

Share: