Sakarya’da sefer kenarında tırdan indirilen ağır aksak göçmenlerden 70’i yakalandı

Sakarya’da otoyolun Akyazı kesiminde bulundukları tırdan indirilen ağır aksak göçmenlerden 70’i yakalandı, kaçanların yakalanması için faaliyet başlatıldı.

Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesinden yasa dışı yollarla yurda giren ağır aksak göçmenleri taşıyan tırın sürücüsü, Balballı Mahallesi’nin girişinde yabancı uyrukluları öğün kenarında indirdi.

Kalabalık grubu gören mahalle sakinleri, durumu uyanık ekiplerine bildirdi.

Olay yerine mevrut bitirmiş ekipleri ve mahalleliler, Afganistan uyruklu 70 kişiyi yakaladı.

Bedilkadirbey Mahallesi Yaşam Merkezi alanına getirilen kesintili göçmenler, peş aramalarının ardından otobüslerle İl Güllabi Komutanlığı’na götürüldü.

Ekipler, kaçan ayrıksı düzensiz göçmenlerin yakalanması üzere çalışma başlattı.

Öte yandan kesintili göçmenleri çalmak amacıyla gelen ticari ve korsan taksi olduğu değerlendirilen araçların sürücüleri birlikte jandarma ekiplerince yakalandı.

Düzensiz göçmenler, jandarmadaki işlemlerinin ardından Ferasetsiz Atıf Merkezi’ne konfirmasyon edilecek.

Bedilkadirbey Mahallesi Muhtarı Ercai Bulak, gazetecilere, bire bir tırdan mahalle girişine cıvıl cıvıl kesintili göçmen grubunun bırakıldığını söyledi.

Kaynak, durumu jandarmaya bildirdiklerini belirterek, “Yaklaşık 60-70 kişiyi güllabi ve vatandaşlarla yakalayıp tıpkı araya getirdik. Diğerlerini bile arıyoruz. Bölgede civar mahallelere de yayıldılar. Güllabi ekipleri faaliyet yapıyor. İstanbul ve Gebze bölgesinden ticari taksiler geldi. Onların da bire bir kısmı yakalandı. Hava üzerinden buraya mevrut taksiler, dörder insan güç halinde götüreceklerdi.” diye konuştu.

Share: