Rızıklarını Moritanya’da arayacaklar

Türkiye’den 50 büyüklüğünde şişman mıntıka balık avcılığı için rızıklarını Moritanya karasularında arayacak.

Ülkemizde denizlerde av yasağının 1 Eylül’de sona ermesine birkaç periyot kaldığında onlar şimdiden Moritanya’nın yolunu tuttu. Trabzon’dan cümle donanımlı Ergün Kardeşler Balıkçılığa ilgili Ergün Reis Bey A isimli balıkçı gemisi Yoroz Limanından Moritanya’ya akıntı etti.

Trabzon Ekincilik Orman İl Müdürlüğü Balıkçılık ve Su Ürünleri Bölüm Müdürü Söz Sancar, Türkiye ile Moritanya İslam Cumhuriyeti beyninde balık avcılığı antlaşması olduğuna ilgi çekerek bu anlamda ülkemizden 50 büyüklüğünde balıkçı teknesinin Moritanya’ya gittiğini belirtti. Sonuç yıllarda ülkemizde lüzumlu iklimsel mübayenet gerekse çevresel faktörlerden hava akarsu ürünleri avcılığı üretiminde temevvüç olduğunu kaydeden Sancar, “Ülkemiz Akarsu Ürünleri üretiminin nazik bir kısmını endüstriyel balıkçılık yapan balıkçı teknelerinin avladığı hamsi, istavrit, sardalye, sivri ve abla türleri oluşturmaktadır. Fakat sonuç yıllarda ister iklimsel farklılık, ister çevresel faktörlerden periferi su ürünleri avcılığı üretiminde tıpkısı dalgalanma olduğu görülmüş. Hem esmer sularımızda artan balıkçıların avlanma miktarını izafi kendisine bırakmak hem eskimemiş nişane alanları icat etmek için ülkemiz akarsu ürünleri üretiminin olduğu ülkelerle beraber düet balıkçılık antlaşmaları sağlamış. Bu doğrultuda antlaşma yapmış olduğumuz Moritanya İslam Cumhuriyetine Ergün Reis A isimli balıkçı gemimiz hem ustalık madun yapı donanım avlanma yeteneği ve personeli ile gelişigüzel acun çapında akarsu ürünleri avcılığı eden balıkçı gemileriyle yarışabilir durumda. Bu nedenle Moritanya avlanma sahası olduğu için gemimiz orada avlanma faaliyetine bitmeme edecek. Orada 3-4 yıldan beri avcılık faaliyeti yürütüyoruz. Şu anda Moritanya İslam Cumhuriyeti’nde 4 balık unu balık düşman fabrikası tahminî 40-50 civarı balıkçı gemisi ve bu gemilerde çalışan bin 500 kadar yardakçılar ile bu arada su ürünleri avcılığı yürütmekteyiz. İlimizde şu anda oraya giden ikinci gemimiz iki gemimiz daha muamele etmek amacıyla onlarda sunma güdük zamanda yolculuğa başlayacak. Orada genelde istavrit, uskumru, kolyoz, lüfer kabilinden çeşitler avlanıyor. Balıklar genelde orada pazarlanıyor, Türkiye’ye gelmiyor” diye konuştu.

Yaklaşık 6 kamer Moritanya’birlikte avlanacaklar

Ergün Kardeşler Balıkçılık Teknesi reislerinden Recep Yılmayan, 26 personelle Moritanya’de tahminî 6 kamer avlanacaklarını belirterek “Moritanya’ya debi ediyoruz. 2017 yılında Moritanya’ya her an deneyimimizi yapmıştık 3 yıldır üstelik oradaydık. Gemimizi yıpranmamış yaptırdık 25 personel, yiğit dahil 26 kişiyiz. Moritanya’ya dünyanın faklı ülkelerinden gelen tekneler var. Bunlar ortada Çin ağırlıklı girmek Ruslar bulunuyor. Bölge modeli namına bizim kabil bu tarzda donanımlı faal tekneler namevcut. Burada elbet palamutla başlıyorsak orada Kolyoz ile başlayacağız bunun beraberinde istavrit oluyor. Oradaki balık cinsleri bizim Karadeniz’e göre çok ayrımlı. Okyanus olduğu amacıyla aradaki balık boyutları çok ayrımlı. Karadeniz’de nasıl hamsiden dünyalık kazanıyorsak orada sardin denilen bir balık var tonaj olarak aşkın avladığımızda ekonomik yerine elan dolgunca. Pazarlama konusunda orada ahit yaptığımız fabrikalar var tuttuğumuz balıkları fabrikalara veriyoruz. Bizim oraya gidişimiz normalde 1 kamer öncesinde olmalıydı ancak gemideki eksiklerimizi bitiremedik. Gemimiz çokça kuvvetli haddinden fazla mufassal olduğu için yetiştiremedik. Orada avcılık yasağı bizim buralara bakarak değil 12 kamer azade. Moritanya’dahi yer az 6 ay kalacağız” dedi. – TRABZON

Share: