Rize ekonomi haberi: Kivi Rize çayına almaşık olamadı

Rize’bile geçtiğimiz yıllarda çaya alternatif olarak üretilmeye çalışılan kivi çayın yerini alamadı.

Bir zamanlar çaya almaşık olarak düşünülen, önünde çaylık arazilerin de kivi bahçelerine dönüştürüldüğü çayın başkenti Rize’üstelik beklenen olmadı. Karadeniz bölgesinde yetişebilen ve getirisi gür olduğu amacıyla ekimlerine başlanan kivi Rize’üstelik 4 bin dekar alanda dikildi. 6 bin tonluk üretimi ile Türkiye’dahi 4. tam yer alan Rize’de yine birlikte kivi çayın yerini alamadı. Nakız hakeza olunca ise faziletli getirisi olan kivi çayın yerini alamayacağı üzere çabucak üreticilere munzam nema kaynağı oluyor.

“Rize kivi üretimde Türkiye’birlikte 4. tam”

Kivinin Rize çayına bir alternatif olamayacağını ancak üreticiler için ayrımsız ekleme dirimlik olabileceğini ifade fail Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Kültür Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Akbulut, “Türkiye’da kivi istihsal alanlarının sonuç 5 yıla baktığımızda yüzde 35 artım göstererek 33 bin dekara çıktığını görüyoruz. Türkiye’bile temelinden kivi üretiminde sonuç 5 yılda yüzdelik 70 oranında artarak 79 bin tona çıktığını görüyoruz. Bu anlamda kivi üretiminde bildirme mefret ilimiz Yalova iken Rize ili birlikte son üretimleriyle 4 bin dekar alanda 6 bin tonluk üretimiyle Türkiye’birlikte 4. tam kayran alıyor. Tığ baktığımızda yer çokça üretimin Karadeniz ve Marmara bölgesinde olduğunu görüyoruz. İklimsel koşulların uygunluğu dolayısıyla ve üreticilerimin yetiştirme anlamında cezbettiği bire bir eser” dedi.

“Kivi fındık ve çaya mütenavip kitap olanaksız”

“Biz kiviyi zinde istihlak adına kurutarak, dondurarak yahut sonuç suyuna işleyebiliyoruz” diyen Akbulut “Afiyet açısından kızıl ayrımsız ürünümüz. Sonuç yıllarda öz ve fındıkla birlikte değerlendirildiğinde tığ şöyle tıpkısı yorum yapabiliriz. Tarımsal ürünlerden olan öz ve fındığa baktığımızda çayın 1 milyon 400 bin titrem yaş öz üretimi ile Dünya’üstelik 5. tam düzlük alıyoruz. Fındıkta de üretimde dünya birincisiyiz. Tığ tıpkısı zamanda kivide üstelik 79 bin ton istihsal ile dünyada 7. sıradayız. Bu anlamda birbirleriyle aynı almaşık tamam değerlendirilmesinde biz şunu diyebiliriz, fındık ve öz ülkemiz amacıyla vazgeçilmez tarımsal ürünlerdir. Bu anlamda biz bu ürünlerden vazgeçemeyiz. Bunlarla ilgilendiren tıpkı almaşık arayamayız. Kivi bölgemiz ve ülkemiz amacıyla majör bire bir yapıt. Bu yüzden kivi fındık ve çaya alternatif gayrimümkün ama mülhak dirimlik getirici tıpkısı yayın olarak geliştirilmesi gerekir” şeklinde konuştu. – RİZE

Share: