Reisicumhur Erdoğan duyurdu! Adlı lider Yunus Emre Akkor’a gastronomi ödülü verildi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yaptığı paylaşımda, “Cumhurbaşkanlığı Firez ve Müzakere Nazik Ödülleri’ni almaya türe kazanan birbirinden kıymetli sanatçılarımızı, incelik ve hars insanlarımızı en kalbi duygularımla tebrik kartı ediyorum. Vefa Ödülü sahibi nazik umum ozanımız Bakraç Veysel’i rahmetle yad ediyorum.” ifadelerini kullandı.

BÜYÜK ÖDÜLÜN SAHİBİ OLDU

Reisicumhur Erdoğan’ın bizzat açıkladığı Cumhurbaşkanlığı Hars ve Tekellüm Balaban Ödülleri’ne, gastronomi alanında Dirlik Nârıbeyza ve Emre Nârıbeyza müstahak görüldü.

2020’DE ACUN GENELİNDE ARMAĞAN ALMIŞTI

Ünlü reis Para Nârıbeyza’un ikizi olan ve Osmanlı mutfağı ile maruf Yunus Emre Akkor, televizyon programlarında ve basılı medyada maruf şeflerden biri kendisine karşımıza çıkıyor. Yaptığı izahat ve verdiği tariflerle adından alay ettiren Emre Nârıbeyza, 2020 yılında World cookbook awards’ta dünyanın genişlik iyisi ödülünü almıştı.

YUNUS EMRE AKKOR KİMDİR?

Önder Yunus Emre AKKOR 1975 yılında Kilis’te doğdu. Yirmi yıllık aş damı deneyimi ve kemirmek araştırmaları ile Osmanlı ve Ortadoğu mutfakları üzerine uzmanlaştı. Millî gazete ve dergilerde röportajları, kemirmek tarifleri ve araştırma yazıları yayınlanmış olup halen literatür faaliyetine bitmeme etmektedir.2013 yılı Ramazan ayında TRT Türk kanalında Ramazan’üstelik Osmanlı sofrası isimli programı hazırlamış ve sunmuştur.2014 Yılı Ramazan ayında Türkmax Tatbilir kanalında Lezzeti Sohbetli isimli programı ve sonrasında 2 zaman süresince hafta içi periyot canlı yayın program sunmuştur.

Ayrıca Millî televizyonlarda muhtelif programların yemek bölümlerini yönetmekte olan Akkor aşçılık ve gastronomi bölümü olan üniversiteler ve çığır liselerinde fahri kendisine Osmanlı Mutfağı üstüne sunumlarda bulunmaktadır. Halen restaurantlara ve otellere müşavirlik veren Nârıbeyza çeşitli seminerlere konuşmacı olarak katılmaktadır. Sosyal içerikli çalışmalarından ekolojik ortam Içtimai Hizmetler Umumi Müdürlüğü’nce taltif edilen Akkor’un kemirmek yarışmalarında dereceleri mevcuttur. Tıpkı haddinden fazla sivil toplum kuruluşundan Kültürümüzün ve Ülkemizin tanıtıma katkılarından periferi taltif plaketleri ve vesaik almıştır. Firez Bakanlığımızın yurtdışı fuarlarında hususi etkinler ve workshoplar yapmaktadır.

“Osmanlı Bahir Mutfağı” isimli kitabı ile kemirmek kitaplarının Nobeli namına aşina, “Gourmand World CookBook” yarışmasında 2012 yılı “Best Fish and Seafood Book” (Arz gür balık ve bahir ürünleri kitabı) ödülünü kazanmıştır. 2014 yılı Orak Ayı ayında ” Ev Yapımı Dondurmalar ” ve ” Gelenekten Evrensele Osmanlı Mutfağı ” İsimli İki nüsha kullanılmamış kitabı Alfa katalog vasıtasıyla basılmıştır. 3 zaman boyunca seçkin sabah 10.30 ve 11.30 saatleri beyninde TURKMAX GURME kanalında etkin yayında kemirmek programı yapmıştır. Katar’de bein tatbilir kanalında türlü aşındırmak programları yayınlanmıştır.

2019 yılı şubat ayı itibariyle TRT 2 ekin tekellüm kanalında seçme hafta yayınlanan tıpkı belgesel programı halen yayınlanmaya bitmeme etmektedir. THY’nin dergisi Skylife yazarı olmakla birlikte, Gastronomi bölümü olan üniversitelerde öğretim yardımcısı yerine dahi görev yapmaktadır.

Bu yıl ‘Kayseri mutfağı’ ile ait yayınlamış olduğu kitabı 2020 yılında World cookbook awards’ta dünyanın bildirme iyisi ödülünü almıştır.

Share: