Niğde’de melez keçisi sayısı yükseldi

Niğde’de çandır keçisi sayısı yükseldi

NİĞDE – Natür Esirgeme ve Milli Parklar Bölüm Müdürlüğü ekipleri, Niğde’de incitici keçilerinin envanterini çıkardı.

Niğde Çamardı ilçesi Kutup Yıldızı Aşılanmamış Hayatı Ihya Sahasında, Aladağlar Milli Pakında ve Ulukışla ilçesine sınırlı Horoz köyünde 20 nefis kadro ile yapılan envanter çalışmaları sonucunda yara keçisi sayısı yeniden belirlendi.

Huy Dulda ve Milli Parklar Büro Müdürlüğü ekipleri tarafından yapılan çalışmalarla aşılanmamış keçesi sayısının bu yıl 2 bin 950’ye yükseldiği görüldü. 2021 yılında yapılan sayımlarda 2 bin 70 olan karışık keçesi sayısı bu yıl 2 bin 950’ye yükseldi. Huy Koruma ve Milli Parklar Bölüm Müdürlüğü yetkilileri, yapılan sayım sonucunda dinç yaban keçisi sayısında çoğalma gözlemledi. Niğde’de canlı dulda ve duyarlı vatandaşlar sayesinde acı keçisi sayısının rastgele geçen sene arttığına değinen Tabiat Himaye ve Milli Parklar Bölüm Müdürlüğü yetkilileri, Çamardı ilçesi Kutup Yıldızı Karışık Hayatı Geliştirme Sahasında 1689, Aladağlar Milli Pakında 845, Ulukışla ilçesine ilişkin Horoz köyünde 416 karışık keçisi bulunduğunu belirtti.

20 şahsiyet ekiple 10 bölgede yapılan envanter çalışmaları sonucunda 2021 yılına oranla kısaca yüzde 10 oranında aynı çoğalma yaşandığı belirtildi.

Share: