Nazır Akaret ve beraberindeki TSK kumanda kademesinden yılın akıbet gününde tehlikeli çalışma (2)

Milli Defans Bakanı Hulusi Akar, yılın serencam gününde Alarga İhbar Arama (HİK) uçağının görev uçuşuna katıldı, Kilis’teki 6’ncı Kolordu ve Birlikte Hususi Fariza Kuvveti Komutanlığına merbut Anne Kumanda Yeri’nde çizgi hattı ve elverişsiz dışındaki birliklerin komutanları, kuvvet komutanlıkları harekat merkezlerinin katılımıyla planlı videoteyp konferans toplantısında sahadaki serencam duruma ilgili bilgelik aldı.

Akar, beraberindeki Erkânıharbiyeiumumiye Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Yağız Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Musa Avsever, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Ercüment Tatlıoğlu ve Albeni Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Atilla Gülan ile yılın serencam gününü sakil say ile geçirdi.

Diyarbakır 8’inci Asıl Tepkili Uçak Üs Komutanlığında tetkik ve denetlemelerde mevcut Akar ve beraberindeki TSK komuta kademesi, kentin caddelerinde vatandaşla buluşmanın arkası sıra “Maşrık” isimli açıktan ihbar arama uçağının fariza uçuşuna katılarak esmer, deniz ve albeni unsurlarının faaliyetlerine ilgilendiren havadan tetkik ve denetlemelerde bulundu.

” Türkiye’nin göklerdeki gözü” yerine nitelendiren HİK uçağıyla yapılan ve yaklaşık 3 saat süren görev uçuşunda Akaret, beraberindeki TSK komuta kademesi ile Iye ve Gün Doğusu Akdeniz’de davranış halindeki gemilerin komutanları, havadaki uçakların pilotları ile bazı karaca unsurlarıyla da telsizle görüşerek vukuf aldı, eskimemiş yıllarını kutladı.

Personele “Çokça eşsiz silah ve çalışma arkadaşlarım” diye niteleyerek seslenerek telsiz konuşmasına başlayan Akar, Türk Silahlı Kuvvetlerince Cumhuriyet tarihinin genişlik aheste ve en muvaffakiyetli faaliyetlerinin icra edildiğini belirtti.

Mehmetçiğin başarılarının gelişigüzel nev takdirin üzerinde olduğunu nâkil Akar, “Tıpkısı taraftan ‘hudut, namustur’ anlayışıyla hudutlarımızın güvenliğini sağlıyoruz özge taraftan terörü kaynağında yok etme stratejisi ile elverişsiz içi ve tahril ötesinde terör örgütlerine karşı kararlılıkla mücadelemizi sürdürüyoruz. Denizlerimizde ve semalarımızdaki türe ve menfaatlerimizi azimle ve kararlılıkla korumaya devam ediyoruz.” diyerek konuştu.

Personeli kalburüstü çalışmalarından kontekst kutlayan Akaret, “2022 yılında sağlanan başarıların gururunu yaşarken 2023 yılında bile azim, oturma ve faziletli motivasyonla mücadelemizin devamına hazır olun.” talimatı verdi.

Asil milletin sevgisi, güveni ve duasından aldıkları ilhamla başaramayacakları iş, aşamayacakları engel olmadığını aktaran Akar, konuşmasını şehitlere rahmet, gazilere şifa dileklerini ilettikten bilahare personelin yıpranmamış yılını kutlayarak tamamladı.

Akaret, elan sonraları yaptığı açıklamada Türk Silahlı Kuvvetlerine ilgilendiren HİK uçağının teknolojik, teknik ve personelin bilgi ve becerisi bakımından haddinden fazla özel olduğunu belirterek, “Bu laf NATO aracılığıyla da tanıdık bir köken. Işyar personelimiz sonuç adım gündeş uçağı çokça etkin ayrımsız şekilde kullanmaktadır. Bu çabucak ülkemizin değil, NATO’nun ihtiyaçlarına birlikte karşılık vermekte. Biz gerektiği devir ister tatbikat lüzumlu operasyonel sebeplerle kendi sınırlarımızın ötesinde NATO hava sahasında üstelik uçuş yaparak bilgiyi NATO harekat merkezleriyle paylaşmakta ve bati yardım sağlamaktayız.” ifadelerini kullandı.

Sınır hattına gittiler

Fariza uçuşunun tamamlanmasının peşi sıra Nazır Akar beraberindeki TSK komuta kademesi ile Kilis’e geçti.

Sınır hattında mevcut ve Suriye’nin kuzeyinde yıldırı örgütüne müteveccih gerçekleştirilen harekatların sevk ve idare edildiği 6’ncı Kolordu ve Müşterek Hususi Fariza Kuvveti Komutanlığına kapalı Esas Kumanda Yeri’ne revan Akar, burada çizik hattı ve ev dışındaki birliklerin komutanları, güç komutanlıkları harekat merkezlerinin katılımıyla planlı video konuşma toplantısına katıldı.

Faaliyetlerin yanı sıra sahadaki sonuç duruma ilgilendiren vukuf kayran, talimatlar veren Akaret, 2022’deki liyakatli çalışmalardan belde personeli tebrik kartı etti.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin vazifesinin devam ettiğini, tamlık çalışmaların aynı ağırbaşlılık ve koordinasyonla bakir yılda dahi devam edeceğini vurgulayan Akar, “En Son terörist işsiz arkaç getirilinceye büyüklüğünde terörle mücadelemiz bitmeme edecek. Faaliyetlerimizi başarıyla sonuca ulaştırarak 40 yıldan beri milletimizin başına musallat olan terör belasına sonuç atfetmek üzere gayretlerimizi sürdüreceğiz.” dedi.

Yapılan duyum çalışmalarından, terörist ifadelerinden yıldırı örgütünün süresince olduğu çöküşün görüldüğünü aktaran Akar, “Operasyonlarımızı, baskımızı küsurat tıpkı yol ve tempoda artırarak teröristleri bulundukları yerlere gömmeye devam edeceğiz. Teröristlerin bir tane kurtuluş yolu Türk adaletine tasdik olmaktır.” diye konuştu.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin hedefinde sadece teröristlerin olduğunu dile getiren Akaret, “Türklerin ve Kürtlerin kardeşliğini baltalama etmeye çalışan, bu birlik ve beraberliği bozmak üzere mücahede gösteren gafiller, hainler var. Tığ inadına 85 milyon yegâne canevi tek yumruk olmaya bitmeme edeceğiz.” ifadesini kullandı.

Iye’deki ve Şark Akdeniz’deki gelişmelere birlikte değinen Akar, “Tığ hazar elini uzatmamıza rağmen Yunanistan daima gerilimi artırıcı, provokatif eylem ve söylemlerini sürdürmekte ısrar ediyor.” dedi.

“Falsolu adisyon Ankara’dan döner sermaye”

Yunanistan’ın zat yanlışlarını koparmak amacıyla Türkiye’ye müteveccih “yayılmacılık, revizyoncu politikalar” kabilinden gerçek dışı suçlamalarda bulunduğunu ifade fail Akaret, şunları kaydetti:

“Bunlar takkadak uluslararası ortamda insanların aklını karıştırmak amacıyla ortaya atılan şeyler. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin politikası haddinden fazla kategorik, net. Tığ uluslararası hukuk, meşru koruma görevlisi, kişi Kıbrıslı kardeşlerimizin hakları diyoruz. Bunu bibi görmemekte ısrar ediyorlar. 10 kilometrekarelik Meis Adası’na 40 bin kilometrekarelik deniz bitirme alanı istiyor, arsıulusal anlaşmalara çap namına adaları silahlandırıyorlar. Tığ bilcümle bunlara cebin iri bir ciddilik ve hassasiyetle saklık yerinde faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Bugüne büyüklüğünde rastgele oldubittiye müsaade etmediğimiz kabilinden buna da etmeyeceğiz. Falsolu adisyon Ankara’dan döner sermaye.”

Share: