MÜSİAD Genel Başkanı Mahmut Asmalı’dan “istihsal” çağrısı Açıklaması

Hür Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Umumi Başkanı Mahmut Asmalı, “Fedakarlıkta tahril tanımadan, ülkemizin kalkınması ve milletimizin refahı üzere durmadan çalışmak, hepimiz çıkarmak zorundayız.” dedi.

Sakarya’nın Erenler ilçesindeki MÜSİAD Hizmet Binası’nda düzenlenen Sakarya Şubesi 20. Yalınç Genel Müesses, Kur’an-ı Verimli tilavetiyle başladı. Imtina Etmek duruşunda bulunulmasının ardından İstiklal Marşı okundu.

Asmalı, yaptığı konuşmada, Türkiye ekonomisinin, 2022’da faziletli seyreden jeopolitik risklere ve yavaşlayan global ekonomiye rağmen metin ayakta durduğunu, diri ve elastik yapısı sayesinde dünya ve G-20 ülkelerinin ortalamasının üstünde büyüdüğünü anlattı.

Gelişmiş ülkelerde sükûnet ve sükûnet senaryolarının konuşulduğu metin dönemde Türkiye ekonomisinin büyümeye devam etmesinin, ülkenin dış şoklara cebin bağışıklığının ne kadar güçlendiğinin sarih ispatı olduğuna dikkati calip Asmalı, “Mecmu bu gelişmeler, Türkiye iktisat modelinin meyvelerini adım adım vermeye başladığını bizlere gösteriyor. Zahir ayrıntılı vadeli hedeflere çabucak yansımak cins değil. Seçici ve kasıt odaklı politikaları uygulamaya devam ettiğimiz ve sabır gösterdiğimiz takdirde hayat dolu sadık sektörüyle Türkiye’nin ılımlı dirimsel tuzağına düşmeden, bol bolamat ve kalkınma hamlelerine devam edeceğine inancımız tamdır.” ifadesini kullandı.

Asmalı, alınan tedbirlerle enflasyonun 2023’te elan doğru seviyelere inmesini beklediklerini dile getirerek, “Fedakarlıkta çizik tanımadan, ülkemizin kalkınması ve milletimizin refahı için dursuz duraksız işlemek, hepimiz çıkarmak zorundayız. Koca medeniyetin mirasçıları, heybetli ecdadın torunları namına tamamen Tuna Nehri kadar kâmil, Nil Nehri kadar artımlı, Kızılırmak üzere mecalsiz, Dicle ve Fırat kabilinden uslu, Sakarya üzere coşkun süzülmek zorundayız.” diye niteleyerek konuştu.

DOĞRU Parti Sakarya Saylav Mahmur Çiçeği Erdoğan Atabek bile 20 yıl öncesiyle zaman gelinen bekçi ortada gözle görülür farklılıklar olduğunu, bundan sonraki 20 sene çok henüz büyük ivmeyle bitmeme edileceğini söyledi.

Atabek, “Bu devirde ahlaklı, helalinden kazanarak, helalinden harcayıp ticaret ayırmak on paralık yalın kat değil. Siz dahi bu pres dönemlerde ayakta duruyorsunuz, istihdam oluşturuyorsunuz. İnsanların evlerine ekmek parası götürmeleri üzere özel hayatınızdan fedakarlık yapıyorsunuz. Bunun farkındayız, o yüzden tamam gelişim insanlarının önünde nazikâne eğiliyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

Sakarya Büyükşehir Şehremini Ekrem Mefret, MÜSİAD’ın çalışmalarıyla kıvanç ettiklerini dile getirdi.

MÜSİAD Sakarya Yazıhane Başkanı İsmail Filizfidanoğlu ise derneğin 2022 yılında gerçekleştirdiği çalışmaları anlattı.

Filizfidanoğlu, kentin ve ülkenin kalkınması namına sorunların çözümü için proje üretmeyi öncelikleri arasına aldıklarının altını çizerek, “İş insanları namına şurası mebzul biliyoruz. Arazi amacıyla akarsu neyse, tutum amacıyla uran odur. Zira sanayi, gelişen ülkelerin elzem hesaplı neşelilik alanıdır. Uran ve üretim olmadan tutum, tutum olmadan özgürlükten saraka etmemiz benzer olanaksız.” diye konuştu.

Konuşmaların ardından tek listeyle gidilen seçimde, mevcut başkan Filizfidanoğlu, büzük tazeledi.

Program böylecene, önceki yönetim kurulunda görev eden üyeler ile dernekte 10 ve 20’nci yılını dolduranlara onurluk sunma edildi.

Share: