Musa Anter Cinayetine İlişkin Davanın Duruşması Devir Aşımına 5 Dönüş Kala Yapıldı.

GÜRKAN DEMİRTAŞ

Gazeteci-yazar Musa Anter cinayetine ait davanın duruşması, ahit aşımına 5 periyot kala yapıldı. Duruşma, Anter’in öldürülmesinin insanlığa karşı işlenen suç olup olmadığına ve davanın ahit aşımına uğrayıp uğramayacağına ayrımsız sonraki celsede karar çevirmek üzere davayı 21 Ilkgüz’e erteledi. Musa Anter’in oğlu Dicle Anter, “Faili uçuk cinayetlerin ahit aşımına uğraması, yabanlık suçudur” dedi.

Musa Anter’in 20 Ilkgüz 1992 tarihinde Diyarbakır’de öldürülmesine ait davanın duruşması, Ankara 6. Çetin Ceza Mahkemesi’nde bugün yapıldı. Duruşmayı, CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kayaç, HDP Veca Milletvekilleri Abdullah Koç, HDP Sazak Mebus Fatma Kurtulan, HDP Adana Saylav Eksiksizlik Peköz da izledi.

Duruşmada, Dicle Anter’in avukatı ve İnsan Hakları Derneği (İHD) Adam Umumi Başkanı Öztürk Türkdoğan, bu davanın insanlığa alın cürüm kapsamında olması ve devir aşımına uğramaması gerektiği yönündeki taleplerini yineledi.

Murafaa heyeti, davanın konusunun insanlığa karşı cürüm kapsamında olduğu ve bu nedenle ahit aşımına uğramaması gerektiği yönündeki taleplere ilişik değerlendirmenin tıpkısı sonraki duruşmada yapılmasına karar vererek davayı 21 Ilkgüz’e ertelendi.

“FAİLİ UÇUK CİNAYETLERİN ANTLAŞMA AŞIMINA UĞRAMASI, İNSANLIK SUÇUDUR”

Murafaa öncesinde SIMURG Bilgi Ajansı’na konuşan Musa Anter’in oğlu Dicle Anter, ahit aşımına ilgilendiren şunları söyledi:

“Bugün 15 Ilkgüz 2022, belki birlikte babamın serencam duruşması. Ama 20 Eylül 2022’dahi, 30 yıllık beş altı aşımı bahis konusu. Bu mahkemedeki beklentilerimiz… Gelişigüzel madde beyninde gerçekte, yani hep deliller, şahitler konuştu. 97’den bugüne büyüklüğünde olan geçmişe baktığımızda, davanın seyrinin bittabi olduğu gayet celi ve açık. Failler anlaşılan haddizatında. Bu, bir faili meçhul cinayeti. Faili vuzuhsuz cinayetlerin zaman aşımına uğraması, yabanlık suçudur. Biz bunu akseptans etmiyoruz amma böyle benzeri durumla cebin karşıyayız. Yani bilcümle bilgiler, bilcümle deliller azamet arşivinde var esasında. Bu izzet arşivine dokunulmuyor maatteessüf. Alelhusus ayrımsız da bu Kürt edip Musa Anter olunca bu elan dahi kesin biçimde ortaya derkenar oluyor.”Share: