Modernize edilen Türkgözü Gümrük Kapısı’ndaki çalışmalar nazik oranda tamamlandı

Türkiye ile Gürcistan arasındaki Türkgözü Gümrük Kapısı’nın modernize edilmesi üzere Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğince bir yıl evvel başlanan çalışmalarda sona gelindi.

Çift antre-çıkışlı gümrük binalarının yanında restoran, eş mağazası ile personelin kullanacağı lojmanların de kayran alacağı Ardahan’ın Posof ilçesindeki gümrük kapısı, son teknolojik imkanlarla donatılıyor.

Yüzde 93’ünün bittiği modernize çalışmalarının tamamlanmasıyla kapıdan günlük 500 tırın geçmesi öngörülüyor.

“Türkiye’ye yerinde kullanılmamış bir bap olacak”

Ardahan Ticaret ve Endüstri Odası Başkanı Ağır Sıklet Demirci, AA muhabirine, Türkgözü Gümrük Kapısı’ndaki çalışmaları, beklenenden erken tamamlamayı planladıklarını söyledi.

Yaklaşık 18 ayda yapılması gereken çalışmaların yüzdelik 93’ünün 12 ayda tamamlanmasının kocaman olduğunu anlatım fail Demirci, şunları kaydetti:

“Türkgözü Gümrük Kapısı, bizim Gürcistan’a açılan ikinci kapımızdır. Tıpkı başkası Çıldır-Magnezit Gümrük Kapısı. Kapılarımızın modernizasyonu bölgemiz ve ülkemiz için sonuç evre yüce. Türkgözü Gümrük Kapısı’ndaki modernleşme çalışmaları finiş aşamasına geldi bundan sonra. Türkiye’ye yerinde kullanılmamış bire bir kapıya sahip olacak olmanın gururunu yaşıyoruz.”

Posof Belediye Reisi Cahit Ulgar bile gümrük kapısının ilçelerinde bulunmasının kendileri üzere kebir aynı üstünlük olduğunu anlattı.

Gümrük kapısındaki çalışmaların aksamadan bitmeme ettiğini tamlayan Ulgar, “Kudretli bir şekilde sona makul gitmesi bizim için bile muştulu bir ebat. Kapının angajman yolları ile altyapıya müteveccih çalışmaların bile tamamlanmasıyla daha bile bol olacak. Yardım sunan herkese teşekkür ediyoruz.” diyerek konuştu.

Share: