Minikler üretime katılarak unutulmaz dolaşma yaşadı

Bitlis’in Tatvan ilçesindeki minik öğrenciler, istihdama katkı sağlayıcı oluşum fabrikasında üretime katılarak unutulmaz ayrımsız dönem yaşadı.

Her sene mesafe ayında kutlanan Formalist, Envestisman ve Türk Malları Haftası dolayısıyla Van Gölü İlkokulu idaresi, öğrencilerin yerli mallarının üretimini ve ihracatını yerinde görüp sınama edinmesi ve domestik mallarına verilen önemi kavraması üzere aktiflik düzenledi. Etkinlikte minikler mahdut içi ve yurtdışına domestik dokuma ürünü pazarlaması yapan Beshan Nesiç Atölyesini gezdi. Hayatları süresince unutamayacakları benzeri dönüş geçiren minikler, yolculuk sırasında kasılma çalışanları tarafından kumaşın kesiminden paketlenmesine büyüklüğünde bütün aşamalarını öğrendi. Giydikleri kıyafetlerin üretim aşamalarını öğrenen çocuklar, beceriksiz gözlerle işlerin yapımını izledi. Daha sonra çalışanlar eliyle ürünler hakkında bilgilendirilen minikler, üretilen yerli ürünlerin katlanması ve paketlemesine koruyucu oldu.

Yerel üretimi yerinde öğrenen minikler, andaç fotoğrafının peşi sıra fabrikadan memnun ayrıldı.

Ülkede yerli üretimin çocuklara teşvik edilmesi gerektiğini tamlayan Van Gölü İlkokul Müdürü Delicesine Ballıkaya, “Yerel malı denince aklımıza okulda herkesin evinden imece usulüyle bir hacim yiyecek, meşrubat, meyve, çerez, sebze getirerek domuzuna bire bir etkinlik yapıp geçirdiği ve çocukluğumuzdan beri hafızalarımızda yer edinen ayrımsız hafta olarak hatırlanmakta. Okulumuzun 4/A sınıfı Öğretmeni Sevinçli Bey’in ‘bu sene değişik bir aktiflik yapalım, öğrencilerimizi aynı domestik istihsal fabrikasına götürelim’ teklifiyle ayrımlı bire bir aktiflik tahsis etmek istedik. Ülkemizde son dönemlerde evcil arabamız TOGG piyasaya çıkmak için ve yerli sanayide bayağı bir kere ikmal ettik. Evcil defans sanayimiz bayağı ayrımsız gelişti. Antrparantez dünyaya dış satım yapacak seviyeye geldik. Evcil üretimimizin bu derece revaçta olduğu tıpkısı süreçte biz üstelik öğrencilerimizi ilçemizde kâin bire bir evcil üretim fabrikasına getirerek, aksiyon başında üretimin nasıl yapıldığını yaşayarak görmelerini istedik. Bu etkinlikte bize kapılarını açan pres sahibi Besim Demirkan Bey’e çok teşekkür ediyorum” dedi.

Nesiç atölyesini gezen miniklerin haddinden fazla mutlu olduklarını söyleyen İşletme sahibi Besim Demirkan de, “Atmaca Hoca, öğrencilerin imalathanede hangi yapıldığını görmeleri ve öğrenmeleri üzere bize tıpkı teklifte bulundu. Bizler de seve seve bu teklifi kabul ettik. Çocuklarımız gelip

atölyeyi, fabrikayı gezdiler. Çocuklar, birinci aşamanın kumaştan başladığını, daha sonradan dikimden ütüye kadar seçme şeyi gördüler. Dallar gayet mutlu oldu. Biz de onları burada ağırlamaktan çokça mutluluk duyduk. Geldikleri için teşekkür ederiz” ifadelerini kullandı.

Kıyafetlerin elbette yapıldığını girişim aşama öğrendiğini dile getiren Yusuf Göksu adlı öğrenci, “Domestik malı nedeniyle hocamız bizi tekstile getirdi. Haddinden Fazla güzeldi ve kumaşları öğrendik. Sonradan kartonla yufka yaptık” diyerek konuştu.

Biçimci, Envestisman ve Türk Malları Haftası’nın takkadak yemek yemek olmadığını anlatım eden Nisanur Nara ünlü öğrenci ise “Öğretmenimiz yerli malı düzenlemek namına bizi bu tekstile getirdi. Üstümüzdeki kıyafetlerin bittabi yapıldığını öğrendik. Mesela kadem hamle bunları öğrendik. Paketleme yaptık ve elbiseleri katladık. Bu şekilde üzerimizdeki elbiselerin elbet yapıldığını öğrendik. Yerli malı yalnız aşındırmak getirip aşındırmak değil. Ülkemizde olan şeyleri sanmak, domestik şeyleri bellemek gerekiyor” şeklinde konuştu. – BİTLİS

Share: