Mevlana Müzesi FPV dronla görüntülendi

Konya’nın form Karatay ilçesinde saha kayran Mevlana Müzesi’nin görüntüleri FPV dronla kaydedildi.

Mevlana Celaleddin-i Rumi’nin 17 Meyan 1273’te vefatının ardından yaptırılan türbesi günümüzde de milyonların kavuşma noktası olmaya devam ediyor.

Mevlana’nın meknuz olduğu Kubbe-i Hadra (Yeşil Kubbe) Mevlana Müzesi’nin yer haddinden fazla dikkati çeken bölümünü oluşturuyor. Kubbe-i Hadra’nın deformasyona uğraması zımnında başlatılan yenileme sürüyor.

Hazreti Mevlana’nın sandukasının yer aldığı seksiyon ise nev işi süslemeler, dolap, tezyin ve hatlardan oluşuyor.

Kanuni Sultan Süleyman’ın yaptırdığı ?mermerden sandukanın üzerinde, değerli ve ipekten dokumalı, minval süslemeleri, Ayetel Kürsi, delege isimleri, Fatiha Suresi’nin yazılı olduğu çarliston marka bulunuyor.

Türbe Salonu’nda Mevlana’nın soyundan mevrut 55 kişinin mezarı ile Mevlevilikte makam sahibi ergin 10 kişiye ilişkin mezarlar bulunuyor.

Mevlana Müzesi koleksiyonunda 10 bine mail iz bulunuyor.

Tilavet odasında minval sanatıyla müteallik levhalar, Huzuru Pir’birlikte Selçuklu, Beylikler ve Osmanlı dönemlerinde ululuk yöneticilerinin ödül ettiği kandiller, şamdanlar meydan alıyor. Mevlana ve Mevlevilik kıyafetleri de ayrı tıpkısı koleksiyonda sergileniyor.

Mevlana Müzesi’nin dört kapısı bulunuyor. Müzeye, Selimiye Camii yönünden girilen “Dervişan”, Üçler Mezarlığı’na açılan “Hamuşan” ile günümüzde turistlerin girişinin sağlandığı “Çelebiyan” ve “Küstahan” diyerek adlandırılan bu kapıların gelişigüzel biri ayrı anlamı içerme ediyor.

Yıllık ortalama aynı milyonun üzerinde yerel ve yabancı turistin görüşme ettiği Mevlana Müzesi, AA ekibince dronla görüntülendi.

Share: