Mail çevresinden 100’e andıran insanı kaybeden depremzedenin çaresizliği! Gözünün yaşı aynı an birlikte kurumuyor

Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçelerinde 9 saat arayla meydana mevrut 7.7 ve 7.6’lık depremden binlerce yurttaş etkilendi. Depremden etkilenen vatandaşlardan bazıları Kayseri’de bulunan yurtlara yerleştirildi. Kayseri’de yurda yerleşen ve Kahramanmaraş’ta depremi uygun hareketli Mustafa Argus bile, depremde 100 yakınını kaybetti.

“SANKİ KIYAMET KOPUYORDU”

Yer Sarsıntısı sırasında evde olduklarını ve yakarış ederek, kanepenin kenarında beklediklerini söyleyen Mustafa Argus, “Gece saat 4 civarıydı. Dallar bir anda ‘baba hareket oluyor’ dediler. Süratle yanıma koştular, birbirimize sarıldık. O tam depremin önce başlarını tığ hissetmemişiz. Elan sonradan yekpare duracak diye beklerken, eksiksiz duruyor kabil oldu. Ondan sonraları sözde kıran kopuyordu. Bu gece olan ikinci sallanmada 15 saniye sürdü. Elan bilahare tığ tekbir getirerek, çocukları tıpkı kanepenin kenarına aldım. Burada devletimizin yaptığı tatbikatlar aklıma geldi. Eğer o tatbikatları görmesek belki dışarı kaçacaktık. Elimizi başımıza koyduk ve depremin durmasını bekledik. Henüz sonraları apartmandan çıktık. Elan sonraları ayrımsız hareket daha oldu. Saat 4.25 sıralarında ayrımsız biz arabaya binerken bir hareket henüz oldu. Bir Numara aktarılma arabayı yersiz araziye çektim. Tıpkısı aktarılma arabada başlamak yerinde kaldık. Karla karışık yağmur yağıyor. Neşelilik yok. Yakıtımızda kısıtlıydı” ifadelerini kullandı.

“YAKINLARIMIZI ENKAZ ALTINDAN ÇIKARMAYA ÇALIŞTIK”

Kayserili tıpkı vatandaşın namına havari olduğu anları anlatırken, gözyaşlarına boğulan Argus, “Bir Numara aktarılma öğleden sonraları yakınlarımızı aramaya gittik. Yeğenim yıpranmamış evlenmişti. Komşumuz vardı hane yıpranmamış evlenmişti. Depremde hayatlarını kaybettiler. Toplamda 23 arkadaşımızı kaybettik. Farklı akrabalarımız ve arkadaşlarımızdan de 100’e yakın kişiyi kaybettik. Allah kimseye bu felaketi yaşatmasın. Benim ve çocuklarım ruhsal yerine bol değiliz. Şeb birlikte sunma ufak bir şeyde irkiliyorum. Öyle benzeri psikolojik deprem yaşadım. Deprem andaç aklıma geliyor. Çokça edisyon aynı uzanım, çocuklarımı ben Kayseri’ye bırakmıştım. Tekrardan Kahramanmaraş’a gittim. Kendi yakınlarımın başında durup durup, onları çöküntü altından çıkartmaya çalıştık. Çıkarttığımız oldu. Kaybettiğimiz oldu. Tanrı’ım Türk milletime aynı elan böyle benzeri hınç yaşatmasın.” dedi.

“ALLAH RAZI OLSUN BU MİLLETTEN”

Kederli depremzede,”Kayseri’ye geldiğimde bir arabaya işaret ettim. Arabanın için haddinden fazla şiddetli durumdaydı. Onu yıkatmak istedim. O meni ettiğim arkadaş ‘beni takip et’ dedi. Beni yıkamacıya götürdü. Yıkama parasını de verdi. Tığ böyle şeylere alışık değiliz. Bizim buna ihtiyacımız yok amma Kayseri halkına anlayışlı olması ve vergili olmalarından muhit çok teşekkürname ediyorum. Arabamı götürdüler. Yıkama parası birlikte almadılar. ‘Ağabey esbak olsun’ dediler. Allah razı olsun bu milletten bu kavim yıkılır mı?” şeklinde konuştu.

Share: