‘Lavanta bahçesi içerisinde benzeri okul’ sloganı ile adından bayram ettirecek

‘Lavanta bahçesi içerisinde bir okul’ sloganı ile adından küçümseme ettirecek

KÜTAHYA – Kütahya’nın Tavşanlı ilçesinde Dumlupınar Üniversitesi Tavşanlı Yerleşkesi’nde oluşturulan lavanta bahçesinde hasat gerçekleştirildi.

DPÜ Tavşanlı Patika Yüksekokulu Müdürlüğünden yapılan açıklamaya bakarak, yerleşkede geçen sene ilk teşrin ve bu yıl mayıs aylarında kısaca 4 dekar arazide 2 bin 500 hakikat lavanta fidesi toprakla buluşturuldu.

Öncesinde düzleştirme, laden, taş çokluk, gübreleme ve gene düzleştirme işlemleri yapılarak tarıma makul arkaç getirilen araziye dikilen lavanta fideleri meslek yüksekokulu personeli yoluyla yapılan huysuz benzeri hizmet sebebiyle çabucacık gelişti. Dikimleri elan aynı yılını doldurmamasına karşın mübarek şekilde gelişen ve çiçek açan lavanta bahçesi şimdiden demet odağı oldu.

Daha esbak yıllardan dikilmiş olan ve bu yılki bakımla erdemli ürün elde edilen 30 lavanta bitkisi ile yıpranmamış lavantaların hasadı gerçekleştirildi. DPÜ Tavşanlı Yerleşkesi’nde gelecek sene 2 bin 500 lavanta bitkisinin hasat edilmesi planlanıyor.

DPÜ Tavşanlı Iz Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. İsmet Çelik, lavantanın tıbbi aromatik bitki olmasının birlikte görselliği ve kokusu ile insanları çektiğini, şehre andıran ve görselliğine ehemmiyet sunulan lavanta bahçesinin Tavşanlı halkı ve Tavşanlı – Balıkesir yolunu kullanan yolcular için birlikte balaban ayrımsız konuşma yeri olacağını belirtti.

Prof. Dr. Polat, ” Görülen kayran kısaca 1 sene evvel lavanta ekimi olarak değerlendirildi. Öncesinde toprak işleme, sürme, tesviye, taş likidasyon gübreleme faaliyetleri yapıldı. 2 bin 500 sayı kaynak lavanta fidesi toprakla buluşturuldu. Daha bir yılı doldurmamasına karşın verimli bire bir şekilde gelişiyorlar ve kampusun içerisinde verimli benzeri alan oluşturmuş olduk. Buranın oluşturulmasındaki amaç biliyorsunuz toplumun tercih ettiği, görselliği ve kokusu ile dilek yer eden yerler. İnsanlar buraları musahabe ediyor. Tığ bile okulumuza insanları çekebilmek, öğrencilerimizi çekebilmek, tercih edilebilir oluşmak üzere, akademik çalışmalarımızın beraberinde hakeza benzeri alanı birlikte oluşturmuş olduk. Halkımızın, buraları müzakere eden insanların fotoğraf ricat, düğünden sonra elkızı ve damadın burada ışık çekilmesi, huy severlerin buralara gelip foto çekilmeleri, gezmeleri kadar amaçlarla değerlendirmeyi düşündük. ‘Lavanta bahçesi içerisinde aynı okul’ sloganımız var. Öğrencilerimiz lavanta bahçesi içerisinde lavanta çiçeği kokuları içerisinde eğitimlerini sürdürecekler. Bu proje antrparantez Üniversitemizin cam projelerinden. Dumlupınar Üniversitemiz Rektörlüğümüz önderliğinde Tıbbi Hoş Kokulu Nebatat üstünde okkalı bir himmet içerisinde. Tıbbi Aromatik nebatat üzerinde kalıp kampusumuz üretimin arttırılması, tanıtılması konusunda çalışmalar yapıyor. Bir bileşeni üstelik biz burada buluşturmuş olduk.” diye niteleyerek, lavanta bahçesinin oluşturulmasında okula desteklerinden çevre Kütahya DPÜ Rektörü Prof. Dr. Kazım Tevazulu, Dr. Öğr. Üyesi Süleyman Topal, Tavşanlı Hususi İdare Müdürü Ali Ertürk, Tavşanlı Orman İşletme Müdürü Sinan Özdağ, Karayolları Emet Nahiye Şefi Osman Girgin, Tavşanlı Ekincilik Odası Başkanı İsmail Akpınar, Renesco firması Biyogaz İşletme Müdürü Mehmet Alp ve Afyonkarahisar’ın Sandıklı ilçesinden lavanta tecrübelerini kendileriyle paylaşan Orman Sanayi Mühendisi Ahmet Akıncı’ya teşekkürlerini sundu.

Bahçenin ilk ürünlerinden yaptırılan lavanta buketleri anı adına Rektör Prof. Dr. Kazım Uysal ve yardımcıları ile DPÜ Genel Sekreterliğine, Tavşanlı Kaymakamlığı ve sınırlanmış hile müdürlerine, Cumhuriyet Altını Başsavcılığına, Belediye Başkanı Mustafa Güler ve yardımcıları, İlçe Cingöz Komutanlığı, İlçe Güvenlik Müdürlüğü ve Müftülük yetkililerine teslim edildi.Share: