Kütahya’da hekimler, ecnebi meslektaşlarına “tiroid ablasyon” eğitimi verdi

Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Duayen Çelebi Eğitim Bilimi ve Araştırı Hastanesi Girişimsel Radyoloji Biriminde işyar hekimler, evcil ve yabancı meslektaşlarına “tiroit bezi ablasyon” ile “paratiroit ablasyon” yerine adlandırılan yakma tedavisi konusunda yetişek veriyor.

Ankara Üniversitesi Radyoloji Esas Selen Dalından Doç. Dr. Âlem Üstünel, Gaziantep Şehitkamil Şevket Hastanesinden Mahir. Dr. Gaye Patal ile Çin, Mısır ve Tayland’dan gelen konuk hekimler, hastanenin Girişimsel Işın Bilimi Uzmanı Doç. Dr. Mehmet Korkmaz, Dr. Öğr. Üyesi Furkan Ertürk Urfalı ve ekibinin gerçekleştirdiği tiroit ablasyon ve paratiroiüd ablasyon işlemleri eğitimine katıldı.

Korkmaz ve Urfalı, hekimlere, tiroit nodüllerine ve paratiroit adenomlarına ameliyatsız tedavi namına tanıdık “mikrodalga ablasyon aplikasyon” yöntemi konularında ati uygulayım bilimi teknikleriyle kılgılı namına anlattı.

Doç. Dr. Mehmet Korkmaz, gazetecilere, mihman meslektaşlarının 3 işleme katıldıklarını ve gösterilen teknikleri gözetimleri dahilinde uygulama fırsatı bulduklarını söyledi.

Eğitimler böylece hekimlerin uyguladıkları teknikler ile ilişik sertifika alacaklarını aktaran Korkmaz, şunları kaydetti:

“Günümüze kadar bu nodüller faaliyetler ile otama edilmekteydi. Ancak bizim hastanemizde uyguladığımız ameliyatsız oldukça bire bir iğne deliğinden girerek dernekevi anestezi ile hastaları ayrımsız çevrim taburcu ettiğimiz mikrodalga ablasyon tedavisini’ muvaffakiyet ile uygulamaktayız. Teknolojik cihazların kullanılması ve bizim geliştirdiğimiz bakir tekniklerle birleştirildiğinde çokça evire çevire sonuçlar elde ettik. Bu sonuçlar güçlükle dışındaki hekimlerin ilgisini çekti. Doktorlar, hoppadak 3 ülkeden değil dünyanın her marifetiyle terbiye için geleceklerdir.”

Konuklardan Mısırlı Dr. Omar Sameh Heidar Elaassar ise aldıkları eğitimin kendileri üzere yararlı olduğunu anlattı.

Mısır’da kullandıkları cihazlardan ayrımlı cihazları müşahede şansı yakaladıklarını anlatım eden Elaassar, “Burada çokça bereketli ayrımsız enfrastrüktür var. Şifahane imkanları çokça gür. Haddinden Fazla faziletli seviyede keyif hizmeti sunuluyor. Eğitimlerin elan tezelden gerçekleştirildiğini görüyorum.” dedi.

Sayrılarevi Başhekimi Dr. Öğr. Üyesi Sertaş Erarslan bile hastanede muteber yöntem ve teknikler ile teknolojik imkanların seçkin güzeşte bölüm arttığını dile getirdi.

Share: