Kursiyerlerin sertifika heyecanı

Samsun TSO Eğitim Vakfı’nın, kalkınma ajansı desteğiyle hazırladığı ‘Kullanışlı İhracat Elemanı Yetiştirme Eğitimi’ni bütünleyen 30 kursiyer, düzenlenen törenle sertifikalarını aldı.

Samsun Tecim ve Sanayi Odası (TSO) Yetişek Vakfı ile kalkınma ajansı ortada “2022 Yılı Ilişik Zer Istihsal ve İhracatın Geliştirilmesi Ustalık Bindi Programı” çerçevesinde imzalanan “Kılgısal İhracat Elemanı Yetiştirme Eğitimi Projesi” sona erdi. Sekiz çağ boyunca bitmeme eden 30 kursiyere, Eğitmen Tülay Yılmaz aracılığıyla ‘İthalat ve İhracat Kavramları’, ‘Dış Ticaret Rejimi’, ‘Gümrük Rejimi’, ‘Dış Ticarette Prosedürler’, ‘Dış Ticarette Ifa ve Konfirmasyon Şekilleri’, ‘Pazar Araştırması’, ‘Müşteri Bulma’, ‘Müşterilerle İletişim Kurma’, ‘Dış Tecim Destekleri’ gibi birçok konuda kılgılı dış ticaret eğitimi verildi. Eğitimi başarıyla bütünleyen kursiyerler üzere TSO binasında şehadetname töreni düzenlendi. Törende kursiyerler sertifikalarını Samsun TSO Umumi Heyet Başkanı Salih Anlaklı Murzioğlu’nun elinden aldı.

Amaç dış ticaret elemanı ihtiyacını karşılamak

Kursiyerleri tebrik kartı ederek konuşmasına başlayan Samsun TSO Başkanı Salih Anlaklı Murzioğlu, “Projemizin amacı, ilimiz firmalarının gerekseme duydukları aut tecim elemanı ihtiyaçlarını karşılamaktı. Seçkin antlaşma dile getirdiğimiz kabilinden bizler ilimizin potansiyeline, istihsal gücüne, geri hizmet imkanlarına çokça inanıyoruz. Topluluk olduğumuz bu imkanların da bize kazançlı kilolu adına dönmesini istiyoruz. Amma katmadeğerli üretim yaptığı halde kalifiye dış ticaret elemanı bulamamaktan müşteki çok sayıda işletmemiz olduğu de aşikar. Oda namına ihracatımızın elan de gelişmesi yerine bu zamana kadar çok ayrımlı alanlarda projeler yürüttük. Bunlardan biri da sizlerin katılımıyla gerçekleşen Itidalli Karadeniz Kalkınma Ajansı eliyle de kabul gören bu projemizdi” dedi.

“Sizlere güveniyoruz”

Kursiyerlere bundan sonraki süreçte başarılar dileyen Komutan Murzioğlu, “Hepiniz gani derecede ecnebi anahtar bilici darülfünun mezunu pırıl pırıl gençlersiniz. Eminim bu sekiz günce süreçte kendinize cesim değerler kazandırdınız. Sizlere güvenimiz bitmeyen. Ben sizlerin bu eğitimle birlikte üyemiz gelişim yerlerinde çalışma imkanı bulacağınıza ve Samsun ihracatına ivme kazandıracağınıza inanıyorum. Sizden ricam ne hareket yaparsanız yapın amma işinizi severek, sahiplenerek yapın. Sizler ülkemizin bugünü ve geleceğisiniz. Hayallerinizin peşinden gidin ve asla vazgeçmeyin. Akıllıca, mevsuk, prensipli, mübarek çalışmayı kendinize öge edinin. Göstermiş olduğunuz ilgi ve çaba için sizleri kutlama ediyor, başarılarınızın sürekli olmasını diliyorum” diyerek konuştu.

Murzioğlu, bu çeşit eğitimlere bitmeme edeceklerini sözlerine ekledi. – SAMSUN

Share: