Kırşehir’de cesetleri batmış bulunan çiftin ölümüne ilgili davada karar

Kırşehir’in Kaman ilçesinde Vildan- Osman Çelik çiftinin cesetlerinin dağlık arazide toprağa gömülü bulunmasına ilişik haklarında ülkü açılan 5’i vakfedilmiş 9 sanığın Çeltek’ta yargılandıkları davada karar çıktı.

Güvenlik gerekçesiyle Çeltek 1. Vahim Ukubet Mahkemesi’nde görülen davanın duruşmasında, taraf avukatları amade bulundu. Sanıklar ise Gürültülü ve Kaynak Enformatik Sistemi (SEGBİS) üzerinden duruşmaya katıldı.

İlk duruşmada, Vildan Çelik ile daha önce dini nikahla alay malay yaşadıklarını belirterek cinayetleri itiraf fail Vildan Polat’in amcasının oğlu Haberci İnce, “Vildan benim imam nikahlı eşim. 6 almanak geçmişimiz var. Ben seçkin şeyimi verdim. Dokunaklı davranmadım. Dövdüğüm söyleniyor hakeza benzeri öz namevcut.” dedi.

Diğer sanıklar da eski savunmalarını tekrarladı.

Karar

Mahkeme heyeti, duruşmaya sunulan aranın peşi sıra kararını açıkladı.

Vildan Polat’in kuzeni Karakulak İnce’ye, “yol yordam sakiyle öldürme” ve “kişiye müteveccih azap çektirerek töre saikiyle öldürme” suçlarından iki misil ağırlaştırılmış müebbet cezası verildi. İnce ayrıca, “tensel saldırıya teşebbüs” suçundan da 10 sene 6 kamer mahbes cezasına çarptırıldı.

Vildan Çelik’in babası Veysi İnce, “adap saikiyle kızını cani” ve damadına yönelik “işkence çektirerek katil” suçlarından iki misil ağırlaştırılmış müebbet mahbes cezası aldı.

Savacı, Recep ve Ramazan İnce kardeşlere, “kardeşe müteveccih töre saikiyle kanlı” ve “kişiye müteveccih ezinç çektirerek adap saikiyle kanlı” suçlarından ikişer kere ağırlaştırılmış müebbet hapishane cezası uygulandı. Karakulak ve Ramazan İnce’ye ayrıca “seksüel saldırıya adım” suçundan dahi 10 yıl altışar ay mapus cezası verildi.

Vildan Polat’in tutuklanmadan yargılanan eniştesi Mehmet Sesigüzel, “yanlışlık delillerini namevcut etme ve inkâr” suçundan 5 yıl dam cezasına çarptırıldı. Vildan Çelik’in annesi Kadriye İnce, kız kardeşi Hatice Sesigüzel ile gayrı kuzeni Berhude İrten’in ise beraatına hükmedildi.

Davanın geçmişi

Kırşehir’in Kaman ilçesinde 30 Mabeyin 2020’üstelik Osman Çelik’ten olgun alamayan ailesi, cingöz ekiplerinden arkalama istemişti.

Polat’in 2 kamer kadar ilk kendisine kaçan Vildan Çelik ile resmi nikah kıyarak evlendiği belirtilmişti. Yürütülen sormaca kapsamında çiftin cenazeleri, Dağbaşı mevkisinde toprağa gömülü bulunmuştu.

Soruşturma kapsamında Polat’in Bayramözü köyünde işlek esas babası ile kardeşlerinin dahi aralarında olduğu 9 yakını tutuklanmıştı.

Soruşturma sonunda 9 maznun hakkında, sorun açılmıştı.

İlk duruşmada itiraf etmişlerdi

Güvenlik zımnında Uşak’ta görülen davanın önceki duruşmasında, henüz önce suçlamaları reddeden Karakulak İnce, evvelden işlediği “isteyerek eş cani” suçundan hakkında kesinleşmiş 66 sene 8 kamer kodes cezası bulunduğunu, firari olması dolayısıyla Vildan Çelik ile resmi nikah kıymadan gelişigüzel yaşadıklarını ileri sürmüştü.

Olaylardan aynı süre önceki Vildan Çelik’in bankaya mal sarmak üst yanından ayrıldığını anlatan İnce, Polat’in 50 çevrim bilahare Osman Çelik ile babaevine döndüğünü kaydederek, “Vildan’a 50 gündür nerede olduğunu sorunca yanındaki Osman isimli sevimli ‘Sen benim karıma elbette bağırıyorsun?’ deyip evlilik cüzdanını gösterince cinnet getirdim. Henüz sonraları Osman’la aramızda yaşanan ağız dalaşı sonucu sopayla ona vurdum. Üzerime gelince da birkaç yerinden bıçakladım.” demişti.

Osman Polat’i da köylerine yaklaşık 3 kilometre uzaklıktaki ormanlık alana götürüp öldürdüklerini anlatmıştı.

Diğer sanıklar ise Karakulak İnce’nin kendilerine külfet yaptıklarını öne sürmüşlerdi.

Share: