Karadeniz’de hamsi bereketi

Karadeniz açıklarında avlanan balıkçılar teknelerini hamsiyle doldurdu. Tarlaağzı Balıkçı Barınağına yanaşan teknelerdeki tonlarca hamsi saatler süren çalışmalar sonucu geçmiş kasalara sonradan kamyonlara yüklendi.

Gece saatlerinde Garp Karadeniz bölgesinde avlanan balıkçı teknelerinin ağları hamsiyle doldu. Ağlarına dolan hamsileri ambarlarına çeken balıkçı tekneleri sabahın evvel ışıklarıyla birlikte Bartın’ın Amasra ilçesine merbut Tarlaağzı Balıkçı Barınağına yanaştı.

Önce kasalara alınan hamsiler henüz sonraları buzlanarak kamyonlara yüklendi. Onlarca teknenin yanaştığı barınakta balıkçı teknelerinde memur tayfaların mesaisi saatlerce sürdü.

Tarlaağzı Balıkçı Barınağına yanaşan teknelerde toplamda 375 titrem hamsi olduğu öğrenildi.

Yaklaşık bin kasa hamsi avladıklarını tabir fail Kocareis isimli teknenin kaptanı Beklenti Aslantürk, “İlk baştan beri daha er bekliyorduk. Hamsi amiyane aynı gecikti. Hamsiyi tıpkısı ay önceden falan bekliyorduk. Çok geç kaldı ve bu aralar bakir çıkmaya başladı. Şu anda bin kasaya andıran tuttuk bu akşam. Biz bir ay daha sürmesini bekliyoruz hamsinin. Daha de irileşmesini bekliyoruz. Şu an elhak tuhaf balık var içinde istarvitte karışık. Biz bunun ayrılmasını bekliyoruz. Takkadak hamsi olmasını bekliyoruz yani. Totalde 20 – 25 bin tutulmuştur kasa yerine” dedi. – BARTIN

Share: