Kapadokya’da ulaşıma mülga yolun çevresindeki tarihi mekanlar kurtarılacak

Kapadokya’da genişlik haddinden fazla ziyaretçi alan Göreme Belirtik Gelgel Müzesi’nin içinden güzeşte ve ulaşıma mülga esmer yolunun çevresinde mevcut yapılar amacıyla kurtarma çalışmalarına başlandı.

Nevşehir’in Göreme beldesini Ortahisar ve Ürgüp ilçesine bağlayan almaşık yolun tamamlanarak ulaşıma açılmasının ardından Kapadokya Düzlük Başkanlığı, mülga yola tablo koyarak engel yerleştirdi.

Kapadokya Alan Başkan Vekili Birol İnceciköz, alanda düzenlediği basın açıklamasında, kullanılmamış yolun ulaşıma açılmasıyla trafiğe kapattıkları eski yolun altında tespiti yapılan kayadan oyma tarihi mekanların kurtarılması üzere çalışmalara başladıklarını belirtti.

İnceciköz, Ekin ve Turizm Bakanlığınca başlatılan çalışmanın, 14 uzman ve 50 işçiden oluşan ekiple yürütüleceğini ve yıl zarfında tamamlanmasının planlandığını söyledi.

Kapadokya Alan Başkanlığının, bölgenin tarihi ve katıksız değerlerini koruyarak gelecek kuşaklara aktarmayı murat edindiğini dile getiren İnceciköz, şöyle konuştu:

“Burası UNESCO’nun 2006-2014 yıllarındaki takip raporlarında, mütenavip güzergahın belirlenerek, kapatılması kaynak ettiği kat. Sayın Bakanımız Mehmet Nuri Ersoy’un elan önceki türlü vesilelerle değindiği ve talimatlandırdığı için Kapadokya Kayran Başkanlığı olarak yolu trafiğe kapattık. Kazı çalışmaları yaptığımız bu alanda bulunan kayaç mekanların, mevcut kaya kiliselerin devamı olduğunu düşünüyoruz. Sayı Farkı 7 ila 8 ay sürmesini planladığımız hafriyat çalışmaları sonrasında, bölgenin tarihine ilişik yeni veriler elde etmeyi bile umuyoruz. Göreme Belirgin Çekicilik Müzesi Mekân Düzenlemesi Projesi ise Kapadokya Alan Başkanlığımızca bitmeme ettirilmektedir. Bu kapsamda Göreme Yıldızlı Gelgel Müzesi’nin bugüne kadar keşfedilmeyen kültürel miraslarını ortaya çıkararak, bölgenin var olan değerine tıpkısı derece daha katmayı hedefliyoruz. Kestirmece 13 kayaç mekanın tespitini yaptık. Kayadan oyma kiliseler olduğunu düşünüyoruz.”

Yapımı tamamlanan 2,2 kilometre yıpranmamış defa, 19 Aralık’ta düzenlenen törenle ulaşıma açılmıştı.

Share: