Kahramanmaraş’ın Afşin ilçesinde depremzedeler için 783 çerge kuruldu

Kahramanmaraş merkezli 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerden etkilenen Afşin ilçesindeki depremzedeler için 10 bölgede 783 otağ kuruldu.

“Asrın felaketi” adına nitelenen depremle ilgilendiren Kahramanmaraş’ın Afşin ilçesinde çalışmaların koordinasyonunu sağlamakla görevlendirilen Çorum Valisi Mustafa Çiftçi, AA muhabirine, bilcümle imkanların depremzedeler amacıyla seferber edildiğini söyledi.

Bölgede çadır kentler kurulduğunu tamlayan Dikici, “İlçede 10 bölgede 783 çadır kuruldu. Herhangi Bir çadırda sayı farkı 4-5 birey yaşıyor. İzolasyon malzemeleri ile akak, battaniye, sobaları, yakacakları dağıtıldı. Keçe kenttekilerin tamlık ihtiyaçları verildi. Devletin, milletin imkanlarını depremzedeler amacıyla seferber ediyoruz.” dedi.

Seyyah ve ateş parçası aşevlerinde günlük 30 bin nefis hamam yemek çıkarıldığını, bu sayının temas saat arttığını vurgulayan Dikici, şöyle konuştu:

“Depremzedelere üç kat ısıdam aşındırmak veriliyor. Yunak öz ve çorba dağıtımı birlikte yapılıyor. Gezgin aş damı ve aşevlerinin sayısı 15’i buldu. Depremin önceki haset bakımından buradaydık. Çorum İl Hususi İdaresinin 60 hisse senedi makinesi var. Gayrı kurumlarımızla 100’ü çok hisse senedi makinesiyle çalışmalara bindi veriyoruz. Zaman bakımından göçük taharri istirdat çalışmalarını tamamlıyoruz. Peşi Sıra yıkım raporları, bilahare kriz kaldırma çalışmaları yapacağız. Yıkılan 48 binada enkaz kaldırma çalışmalarını planlıyoruz.”

İlçeye her çevrim 50 tırdan aşkın arkalama geldiğini, bunların geri hizmet merkezlere götürülmeden direkt ihtiyaç sahibi bölgelere yönlendirildiğini anlatan Fellah, “Merkezde 9, kırsalda 66 mahalleye geçkin bakımından hareketlilik verilmeye başladı. Su şebekesinde çalışmalar aceleten bitmeme ediyor. Mecbur köy yolu bulunmuyor.” bilgisini verdi.

Fellah, ilçede 14 enkazdan 38 kişinin sağlıklı çıkarıldığını dile getirerek, şunları kaydetti:

“32 enkazda 82 vatandaşımızın ise cenazelerine ulaşıldı. Sülale ve Içtimai Hizmetler Müdürlüğümüz bünyesinde müteharrik 4 takım 15 personelle depremzedelere psikososyal bindi sağlanıyor. Çorum’dan dörder kişiden oluşacak 9 diyanet görevlisi ekibi, manevi delalet yapmak amacıyla erte bölgeye gelecek. Sağlık İl Müdürlüğü adına çadırda küsurat vatandaşların sağlık taraması üzere kadro kuruluyor. 3 gübür çokluk ve kovanlık ekibi dahi kent merkezinde Afşin Belediyesi ekiplerine bindi veriyor. Çorum Belediyesi, akarsu şebeke arızaları üzerine de bindi veriyor. Cümle gönüllülerle Afşin’de ciddi say harcıyoruz. Bu yumruk günleri bütün beraber aşacağız inşallah.”

Share: