Kahramanmaraş depreminde Kayseri bittabi ayakta kaldı? Başbuğ Büyükkılıç nedenini biricik cümlede özetledi

Kahramanmaraş’ta 6 Şubat’ta meydana mevrut iki büyük zelzele 10 ilde yıkıma posta açmıştı. Depremin hissedildiği illerden birisi de Kayseri oldu. Fakat Kayseri dokunaklı depremlerden nispetle henüz beş altı etkilendi. Bunun sebebini üstelik Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, Haberler.com Youtube kanalında Marifet Müdürü Vukuf Kızıltepe’ye yaptığı hususi açıklamalarda anlattı.

“KURALLARA UYUYORUZ”

Büyükkılıç, “Bina stoku yerine sakat yapılarımız üstelik var. Kentsel tahavvül bağlamında oldukça defa üstelik kat ettik. Kayseri bu sınavda yoğun manada başarıya ulaştığını gösterdi.” dedi.

“Başarının sırrı nedir?” sorusuna ise Büyükkılıç, “Yer Sarsıntısı yönetmeliklerine uymak, oradan gelen talimatları bina teftiş birimleriyle gerek şehremaneti maharet top gerekse gravite anlayışıyla müteahhitlerimizin bati manada hayata geçirmesi. Bu bilim değil bu hacet. Bunu yapmazsak sıkıntı evet. O yüzden ağır manada denetleyeceğiz, kırıcı manada gereğini yerine getireceğiz. Ego bunu kurallara uymamızdan kaynaklandığını değerlendiriyorum.” sözleri ile cevap verdi.

“İKİNCİ DEPREMDE BELEDİYE BİNASININ YIKILACAĞINI DÜŞÜNDÜM”

Kayseri’bile depremin şiddetinin 6.5- 7 şiddetinde hissedildiğini anlatım eden Büyükkılıç, “İkinci depremde adeta içinde bulunduğum şehremaneti binasını yıkılıyor zannettim. Bu depremden sonradan az daha 5 güne mail evine giren vatandaş olmadı.” dedi.

“BUNLAR KLASİK TEHALÜF ZİHNİYETİ”

“Depreme müdahalede geç kalındı” iddialarına üstelik karşılık veren Büyükkılıç, “Bunlar mutat uymazlik zihniyeti ile eleştiriyi seven yaklaşımla söylenmiş sözler benzer. Takdir edersiniz kim 10 ilde kıran olmuş ve bütün etkilenmiştir. Biz valimizi sarsıntı bölgesine ilkokul buçuk şeş kabil uğurladık. Bu İçişleri Bakanlığımızın Ankara boyutundan vacip talimatları takkadak verdiğini gösteriyor ki çabucacık hazırlığını yaptı ve gitti.” açıklamalarında bulundu.

Share: