İSTANBUL-VEKIL ERSOY: HEDEFİMİZ FESTİVALLERİMİZİ HERKESE ULAŞACAK ŞEKİLDE YAYGINLAŞTIRMAK

FIREZ ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Türkiye Kültür Yolları lansman toplantısına katıldı. Burada mütekellim Bakan Ersoy “Dünyada bu kadar geniş çapta, kültür ve danışma etkinlikleri gerçekleştiren ender ülkelerden biriyiz. Hedefimiz, festivallerimizi herkese ulaşacak şekilde yaygınlaştırmak” dedi.

İstanbul, Ankara, Çanakkale, Diyarbakır ve Konya’bile 16 Ilkgüz-23 Teşrinievvel tarihlerinde gerçekleşecek olan Türkiye Hars Yolu festivallerinin lansman toplantısı, zaman saat 11.00’birlikte Atatürk Kültür Merkezi’nin seyretme salonunda gerçekleşti. Tanıtım toplantısına Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un beraberinde vekil yardımcıları ve İstanbul Valisi Yüksek Yerlikaya katıldı. Düzenlenen festivallerle Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca, Türkiye’nin kültürel değerlerini mimarlık, ruz, kültür ve konuşma vasıtasıyla zihinlere aktarmanın yanı sıra şehirlere marka etkinlikler dahi kazandırılması hedefleniyor.

“EKIN VE SANATA DOYULACAK”

Hars ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy Türkiye Firez Yolu Festivallerinin ilkini güzeşte sene Beyoğlu Kültür Yolu adıyla düzenlendiğini hatırlatarak “Üç yıl süren coşkun tıpkı çalışmanın ardından, ilkin Atatürk Kültür Merkezi koyulmak üzere birçok yerde 7’den 70’e toplumun her kesimini hars ve sanatla buluşturduk, ülkemizin ekin sanat zenginliğini dünya sahnesine taşıdık. Bu curcuna öylesine beğenildi kim festivallerimize başkentimizi birlikte karışma ettik. Çizdiğimiz ve yapılan restorasyonlarla güçlendirilen ekin rotasında Ankara’birlikte birlikte tıpkı curcuna düzenledik. Anadan Görme ile moderni birleştirerek, hem CSO Ada Ankara’birlikte mutat çalgı aleti dinletileri sunduk, hem bile yüzyılların izini haiz Ankara Kalesi’nde değişik etkinlikler düzenledik. Deminden ise bu yılki festivalin 2’nci dönemi ile karşınızdayız. Bu sefer 5 ilimizde vehleten, haddinden fazla daha ayrıntılı, haddinden fazla henüz koskocaman etkinliklerimizle vatandaşlarımıza misilsiz bire bir kültür konferans deneyimi yaşatacağız. Türkiye Kültür Yolu Festivalleri, 16 Ilkgüz’bile başlayacak ve 23 Ekim’e kadar sürecek. İstanbul ve Ankara’nın yanı sıra Çanakkale, Diyarbakır ve Konya ve civarı illerde yaşayanlar, tıpkı ayı fazla sürede cemi anlamıyla ekin ve sanata doyacak.  İddialıyız, operadan sinemaya, edebiyattan dansa, müzikten sayısal sanatlara kadar herkesin özlük beğenisine ve ilgisine makul bir nice etkinlik sunacağız bu adamakıllı şehirlerimizde. Firez hanek coşkumuzu bu 5 şehrimizden umum Türkiye’ye dümen numara yayacağız. Bu şehirlerimize gelecek yıl Nisan’üstelik İzmir’imizi bile ekleyeceğiz. Ayrıca Adana Portakal Çiçeği Karnavalı’nı bile Türkiye Ekin Yolu Festivalleri kapsamına alacağız. Adana’mızdaki bu adamakıllı festivali, henüz bereketli noktalara el birliği ile taşıyacağız. Aklımızda farklı şehirlerimiz üstelik var” diye konuştu.

“HARS ALANINDA YABANSI VARLIKLARA SAHİBİZ”

Icra Vekili Ersoy “Dünyada bu kadar geniş çapta, ekin ve laf etkinlikleri gerçekleştiren ender ülkelerden biriyiz. Hedefimiz, festivallerimizi herkese ulaşacak şekilde yaygınlaştırmak. Bu hedefimiz, 2023 turizm stratejilerimizle dahi örtüşüyor çünkü turizmde de hedefimiz, bu yıl olduğu kadar ‘giderek kalan sayılara’ ve ‘kaliteye’ duyulmak. Ülkemiz tabii güzelliklerle meşbu, turistler amacıyla haddinden fazla fosforlu beldelere eş benzeri talih ancak kültürden, gastronomiye kadar bir nice muhtelif çekim alanları bile yaratmalıyız ki bu iri hedeflerimize gamsız ulaşabilelim.  Firez alanında de yabansi varlıklara sahibiz, kâfi kim bunların tanıtımını yeryüzü gani şekilde yapabilelim. Şehirlerimizi marka yarmak istiyorsak, turizmde kompetitif kalkmak istiyorsak, rakip ülkelerden ayrışmak istiyorsak bunu arkeolojik değerlerimizle, kültürel özelliklerimizle, gastronomi alanındaki farklılıklarımızla yapabiliriz” dedi.

“FESTİVAL SAYESİNDE ELİMİZİN DEĞMEDİYİĞİ KÜLTÜREL VE MİMARİ DEĞER KALMADI”

Bakan Ersoy “Etkinliklerimizi düzenlediğimiz şehirlerimizdeki hars rotalarını oluştururken, etkinlik mekanlarımızı, festivallerimiz vesilesiyle baştan elden geçiriyor, restore ediyor, ayağa kaldırıyoruz, yeni aynı can kuşu katıyoruz. Bence bu çalışmalar üstelik sunma birkaç etkinlikler kadar eke; zira yüzlerce yıl öncesinden miras mütezayit bu mekanları biz bile böylecene ahir kuşaklara dört başı bayındır biçimde hayat etmiş oluyoruz. Yalnız Beyoğlu Firez Yolu üzere Atatürk Kültür Merkezi’nden Galata Kulesi’ne Atlas Sineması’ndan Galata Mevlevihane’sine elimizin değmediği tarihi, kültürel ve mimarlık derece kalmadı. O rotada düzlük düzlük galerilerden, vakıflara, araştırma kurumlarından, antikacılara kadar herkesi sürece karışma ettik ve aynı hars konuşma ekosistemi yarattık. Bu rotalarda festivaller sona erse üstelik festival ruhu sürekli oluyor ve firez sanat yatırımları, projeleri devam ediyor. Tığ de filhakika cümle yerine bunu hedefliyoruz. Yöre plana çıkardığımız tarihi ve kültürel unsurların, son adım özgün çekim merkezlerine dönüştüğüne inanıyorum. Bizler, dünyada örneği az tanıdık, arsıulusal seyahatlerde belirleyici olan ve yoğun ziyaretçi kitlelerini cezbeden ayrımsız ayraç hars danışma festivali yapıyoruz”dedi.Share: