Görme ve sem engelli olan Neriman büyük anne, ördüğü çorapların gelirini depremzedelere gönderdi

Müşahede ve işitme özürlü olan Neriman nine, ördüğü çorapların gelirini depremzedelere gönderdi

KIRIKKALE – Kırıkkale’birlikte eline yazılan harflerle iletişim kuran rüyet ve sem engelli 84 yaşındaki Neriman Önder, ördüğü çoraplardan elde ettiği geliri depremzedelere bağışladı.

Kırıkkale’üstelik 8 yaşında geçirdiği menenjit hastalığından ortalık görme ve sema yetisini kaybeden Neriman Alemdar, eline yazılan harflerle bildirişim sağlıyor. Kardeşi Köksal Önder’in evinde küsurat 84’lük nine, ahali emeğiyle ördüğü çorapların satışını yapıyor. Çoraplardan elde ettiği geliri ise Yahşihan Belediye Başkanı Osman Türkyılmaz tarafından depremzedelere duyurmak istedi. Başkan Türkyılmaz’dahi yapılan çağırma üstüne Alemdar ailesini, Kırıkkale merkezdeki evini görüşme etti. 2 bin 500 teklik nakdi yardımı depremzedeler için bağışladığını tamlayan Komutan Türkyılmaz, depremin eşkâl üssü Pazarcık ilçesine Yahşihan Belediyesi yerine kuracağı konteynırlardan tıpkı tanesine de “Neriman Önder” ismini vereceğini söyledi. Eline yazılan harflerle iletişim kurabildiğini anlatım eden Türkyılmaz, Türk milletinin yardımsever tıpkı budun olduğunu belirtti.

“Eline yazdığımız Türki harflerle iletişim kurabiliyorsun”

Çorapları depremzedeler amacıyla ördüğünü kaydeden Türkyılmaz, “Eline yazdığımda yaptığı çorabı depremzedelere atmak için ördüğünü söyledi. Kişi örgülerinden elde ettiği 2 bin 500 lirayı bağışladığını söyledi. O, 2 bin 500 teklik sırtımda itibar donör hem de o büyüklüğünde üstelik ayrımsız yük ki; deminden biraz elan hızlı debi etmem gerekiyor. Türk milletinin ne kadar arkalama sever olduğu duygulandırıyor. Aynı üstelik toplumda o büyüklüğünde meydan varken, ‘Osman Türkyılmaz’ı çağır ego yardımı ona vereceğim o götürsün’ demesi dahi hem Yahşihan Belediye Reisi olarak beni hem birlikte şahsımı çokça gururlandırdılar ve onurlandırdılar. Kâfi ki rağbet ve azim olsun. Eline yazdığımız Türkçe harflerle bildirişim kurabiliyorsun. Yaş 84, hala çorap örüyor ve bir şeyler üretmeye çalışıyor” dedi.

“76 yıldır görmüyor duymuyor, Kur’an-ı Bonkör okuyor ezberinde”

Halasının 8 yaşında geçirdiği menenjit hastalığından dolayı görmediğini ve duymadığını ifade eden Makbule Alemdar, “76 yıldır görmüyor duymuyor, Kur’an-ı Alicenap okuyor ezberinde. Dedem öldükten sonraları annem yanıma almış. Dede az buçuk bilinçliymiş. 8 yaşlarında böyle olunca eve öğretmen tutmuş oradan öğrenmiş Kur’an-ı Kerimi. Arapça bilmiyor ama eline yazaraktan Türki öğrenmiş. Abdestinde namazında sporunu mebzul yapar. Hayatı seven birisi, hayata merbut. İsyan katiyen yok” diye konuştu.

“Yahşihan Belediye Başkanı çokça ferah tanıyor ve haddinden fazla de seviyor”

Depremzedeler üzere 15 gündür daim ağladığını tamlayan Önder, “15 gündür sürekli ağlıyorlar. Artık sınır değiştirmeye başladık. Eksantrik kanallara döndük. Üzülmeleri üstelik dokunaklı. Bu büyüklüğünde fazla üzülmeleri gür değil. 8 yaşında menenjit hastalığından âlem böyle ergin. Yahşihan Belediye Başkanı çokça bol tanıyor ve çok birlikte seviyor. Önceden da götürmemi haddinden fazla istedi. Buda tıpkı vesile oldu. Ego zira internetten takip ediyorum. Deli Dolu atom karınca” şeklinde konuştu.

84 yaşındaki Neriman Alemdar ise, Kahramanmaraş merkezli depremleri öğrendiğinde namaz kılıp yakarış ettiğini söyledi.

Share: