Göreme Çıplak Gelgel Müzesi yolu trafiğe kapatılıyor

Göreme Açık Hava Müzesi yolu trafiğe kapatılıyor

NEVŞEHİR – Nevşehir’de Göreme’yi Ürgüp ilçesine bağlayan ve UNESCO Acun Hars Mirası listesine saha kayran Göreme Sarih Albeni Müzesinden güzeşte yol, yeni yolun açılmasıyla alay malay trafiğe kapatılacak.

Yapımı tartışmalara bozukluk olan Nevşehir’in Ürgüp ilçesine mecbur Ortahisar beldesi ile Nevşehir’in dalan ilçeyle merbut Göreme beldesini birbirine bağlayacak alternatif posta, planlı bir törenle araç trafiğine açıldı. Yolun hizmete açılmasından bilahare Göreme Engelsiz Gelgel Müzesi içinden geçen misil trafiğe kapatılacak. 2 bin 2 beniz metrelik asfalt yolun hizmete kazandırılması zımnında Ürgüp ilçesine bağlı Ortahisar beldesindeki cadde ağı üstünde merasim düzenlendi. Öğün küşat törenine Nevşehir Valisi İnci Sezer Becel, SELIM Fırka Nevşehir Milletvekilleri Mustafa Cingöz ve Yücel Menekşe’nin yanı sıra protokol üyeleri, sivil topluluk kuruluşu temsilcileri, uray başkanları ve haddinden fazla sayıda vatandaş katıldı. Törende Nevşehir İl Genel Meclisi Başkanı Gürbüz Aktif da, hizmete kazandırılan kez ile ilgili ustalık bilgiler verdi. Cıvıl Cıvıl, 2 bin 2 yüz metre uzunluğunda ve 11 metre genişliğindeki yolun 2023 yılında tamamlanacak konfor tabakası ve değişik zir çatı çalışmaları ile birlikte 21 milyon 650 bin TL’lik harcama yapılacağını tabir etti.

Nevşehir Valisi İnci Sezer Becel ise Ortahisar-Göreme arasındaki mevcut yolun eski yıllardan beri kullanımı ile Göreme Küşade Albeni Müzesi içerisini ikiye ayıran tıpkısı karayolu olması dolayısıyla araçların geçişi sırasında oluşan ihtizaz etkisinin hem Müze içerisindeki ve hem birlikte çevredeki katıksız ve kültürel varlıklara ağır sıklet zararlar verdiğini belirterek, bu yolun ihtiyaca yanıt verebilecek nitelikte olduğunu söyledi. Becel, “Firez ve Turizm Bakanlığı, Ulaştırma ve Ast Yapı Bakanlığı ve İl Özel İdaresinin işbirliği içerisinde tamamlanan bu sefer, Kapadokya bölgesinin merkezinde bulunması nedeniyle da oldukça önem taşımaktadır. Bu kat uzun zamandır özlem çekilen, heyecan duyulan ayrımsız yoldu. Bu nöbet UNESCO Acun Mirası Listesinde meydan düz Göreme çıplak Gelgel Müzesinin birlikte korunmasını sağlayacak. Çünkü mevcut öğün Göreme Ayan Hava müzesinin ortasından geçiyordu. Her komütatör geçişinde bile Göreme Yıldızlı Hava müzesinde vadi alan saf yapılara ve kiliselere beis veriyordu” ifadelerini kullandı. Yapılan duanın ardından kesilen kurdele ile trafiğe açılan yoldan evvel güzeşte da Nevşehir Valisi İnci Sezer Becel oldu.

Göreme-Ortahisar yolunun trafiğe açılmasıyla alay malay Göreme Ayan Çekicilik Müzesi içinden sabık posta bile açacak trafiğine kapatılacak.

Share: