Eskimemiş doğan kuzular donmasın diye niteleyerek evlerinde bakıyorlar

Eskimemiş doğan kuzular donmasın diye evlerinde bakıyorlar

BOLU – Bolu’de çekicilik sıcaklıklarının düşmesiyle alay malay Öztürk ailesi, yeni doğan kuzularına soğuktan donarak telef olmasın diye evlerinde bakıyor.

Mudurnu ilçesine vabeste Mangırlar köyünde Alaaddin Öztürk (51), Necmiye Öztürk ve Ahmet Buyruk Öztürk ailesi hayvancılık yaparak geçimini sağlıyor. Bölgede etkili olan antipatik gelgel dolayısıyla hayvancılık özne Öztürk ailesinin işleri az buçuk henüz zorlaşıyor. Soğuk havada yıpranmamış doğan kuzuları katil olmasın diye Öztürk ailesi yavrulara evinde bakıyor. Öztürk ailesi, kış ayında koşa doğuran koyunları ‘Bahar’ın ‘Ceylan’ ve ‘Osman’ ismini verdikleri kuzularını evine aldı. Daha bilahare vehleten veladet eden boncuk adındaki kucak temizlik oldu. Koyunun yavrusuna sahipsiz adını veren ev onu dahi evinde beslemeye başladı.

“O benim her şeyim”

Hayvanları çok sevdiğini söyleyen Ahmet Emir Öztürk, “Okula gidip gelirken beni gözlüyor. Bana çok alıştı haddinden fazla seviyorum yağız beyaz zehir olması bile çokça adamakıllı. Değme bölüm annesi olmadığı üzere onu değişik eksantrik seviyorum ve besliyorum biberonla benzin veriyoruz. Haddinden Fazla fena hâlde o benim temas şeyim küçükken henüz tatlı oluyorlar” dedi.

“Evde bakıyoruz”

Havanın soğuması ile kuzuların donmaması üzere evde baktıklarını tamlayan Alaaddin Öztürk, “Ben çiftçiyim köyde hayvanlarla uğraşırım kucak keçilerimle ihtiyaçlarımızı alırız bu yavrular bakir oldu. Deminden kuzulama mevsimi, kimi ikiz oluyor bazısının annesi ölen oluyor. Ailecek bunları seviyoruz evde bakıyoruz, doyduktan bilahare ikizleri annesinin yanına bırakırız. Sahipsiz yanımızda durup annesi olmadığından biberonla besliyoruz. Füru haddinden fazla seviyorlar sevilmeyecek gibide değiller hayat bu işte bitmeme ediyor az buçuk zahmetli olsa bile çok seviyoruz” diye niteleyerek konuştu.

“Süt Kuzusu kadar bakım istiyorlar”

Necmiye Öztürk ise, “Hayvanlarımız yeni doğunca donmasın diye evde bakıyoruz, az buçuk büyüdüğünde annelerinin yanına bırakırız onlar süt kuzusu kadar bakım isterler çok seviliyorlar” ifadelerini kullandı.

Share: