Erzurum haberleri… Erzurum’da 20 derslikli lise ve öğrenci pansiyonunun temeli atıldı

İstiklal Marşı okunması ve tırsmak duruşunda bulunulması

Erzurum Valisi Okay Memiş’in konuşması

Evyap İcra Yerleşmiş Başkanı Mehmed Evyap’ın konuşması

VAli Memiş’in Mehmed Evyap’a plaket sunma etmesi

Dua edilmesi

Asıl atma gerçekleşmesi

Erzurum’da 20 derslikli ortaöğretim ve mektepli pansiyonunun temeli atıldı

ERZURUM – Erzurum’dahi, Milli Eğitim Bilimi Bakanlığı (MEB) ile Evyap iş birliğinde yaptırılan 20 sınıf ve 200 şahsiyet pansiyonlu “Mehmet Rıfat Evyap Bili Lisesi”nin temeli törenle atıldı.

Ilbay Okay Memiş, Yakutiye ilçesinde gerçekleşen törende yaptığı konuşmada, eğitimin kent amacıyla oylumlu olduğunu belirterek, “Erzurum’a okul yarmak reva zira Anadolu’nun doğusundaki yer yüce Türk-İslam medeniyetinin merkezi Erzurum.” dedi.

Şehrin eğitim bilimi tarihine işaret eden Memiş, “Anadolu’dahi ilk kurulan ve darülfünun adına kabul ettiğimiz Çifte Minareli Fakülte ve Yakutiye Medresesi Erzurum tarihinin, Erzurumluların eğitime ne büyüklüğünde önem verdiğinin belirgin göstergesidir. Cumhuriyet döneminde İstanbul, Ankara ve İzmir’den bilahare Cumhuriyet Altını idaresi önce üniversite namına Atatürk Üniversitesini kuruyor. Bu site eğitime çok ehemmiyet veren tıpkısı şehir, bununla gelgel duyuyoruz.” diye konuştu.

Erzurum’üstelik eğitim seviyesinin gani noktalara geldiğini anlatan Memiş, şöyle devam etti:

“Burada göreve başladığım 4 yıl evvel LGS sınavlarında 63. sırada olduğumuzu öğrendim. Burası Erzurum ve bir lahzada bire bir proje yaptık. Şehir merkezinde iyiyiz amma büyük olan, ilçeler ve mahallelerimizde dahi gani olabilmek. Siyasilerimiz ve evcil yöneticilerimizle maksat belirledik ve dedik kim 2023 yılında evvel 10’bile olacağız. Pandemiye karşın fedakar öğretmenlerimizle iki yıl üst üste önce 10’dayız. Bu başarıyı gösterenlere teşekkürname ediyorum.”

Vali Memiş, öğrencilerin ongun terbiye almaları amacıyla kararlı olduklarını vurgulayarak şunları kaydetti:

“Biz çocuklarımıza dünyanın kabul ettiği ilmin, fennin ve teknolojinin hep imkanlarını seferber edeceğiz. Esas ulum ve diğer bilimlerde asla hoşgörüsüz durmayacağız. Bizim Batı’dan benzeri farkımız var. Tığ çocuklarımıza değerler eğitimi dahi vermek istiyoruz. Evcil ve milli kendisine bunu haddinden fazla önemsiyoruz çünkü bizin kültürümüzün tıpkısı farkı var. Riyazi namına 5, ansızın herhangi bir antlaşma büyüktür. Buna itiraz fail namevcut ancak bizim inançlarımıza ve değerlerimize göre helal kazanılmış 1, haram kazanılmış 5’ten büyüktür. Çocuklarımızı bu prensiple yetiştirmenin gayreti içindeyiz.”

Evyap İcra Yerleşmiş Başkanı Mehmed Evyap üstelik geleceği gençlerin belirleyeceğini dile getirerek, “Elan yaşayan ve başarılı bir Türkiye için bizim ihtiyacımız olan kuvvetli, bol erişmiş, ahlaklı gençler. Elan saygın aynı Türkiye amacıyla ülkemizin sanatta, teknolojide, bilimde eserler ortaya çıkarması ve ilerlemesi geçişsiz.” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin birçok durumunda yetişek kurumlarının açılışına destek verdiklerini söyleyen Evyap, sözlerini şöyle tamamladı:

“Ülkemizin dayanabilen haddinden fazla eğitim kurumlarında oluşan dönemsel ihtiyaçlarına, projelerine rastgele zaman bindi olmaya çalışıyoruz. Amacımız, ülkemizin daha kuvvetli, talimli ve daha gani müstahzar gailesiz kuşaklara özlük nispetimizde verebileceğimiz katkıyı çevirmek. İsteğimiz, daha birçok okulumuzu ülkemize kazandırmak.”

Konuşmaların ardından İl Müftüsü Delice Yıldırım’ın dua etmesiyle, 20 dershane ve 200 yabanlık pansiyondan oluşan lisenin temeline evvel harç döküldü.

Törene, İl Güven Müdürü Uzun Tuncer, İl Güllabi Komutanı Albay İlker Parıltı, İl Milli Eğitim Bilimi Müdürü Salih Kaygusuz ile İl Firez ve Turizm Müdürü Cemal Almaz üstelik katıldı.

Share: